ARHIIV

06/04/2017

Tööõnnetus ehk arst määras mu kaheks nädalaks supidieedile

Eelmisel nädalal oli mul sünnipäev ja see jääb vist eredamalt meelde kui mõni teine... Ma pole jõudnud mainidagi, aga mul juhtus töö juures (lasteaias) üks õnnetus, mida poleks saanud mitte kuidagi ennetada. Nimelt juhtus nõnda, et üks laps hüppas otse oma peaga mu esihammastesse kinni. Ma ei tea kui tihti sellist asja teistel lasteaiatöötajatel juhtub, aga ennäe minul ikka...

Muidugi too laps ehmatas korraks, aga väitis, et tal pole valus, ilmselt ta oli lihtsalt nii mänguhoos, et ei saanud vist eriti arugi... Mina tundsin nagu oleksin oma hambad tema pähe jätnud... Nutsin 20 minutit valust üksinda vetsus ja hoidsin külma vett suus. Pealt poolt polnud muutusi näha ning ränk valu kadus mõne aja pärast. Ma arvasin, et see seik lõppes nii lihtsalt. Eksisin!

Mul on varasemaid kogemusi imelikel põhjustel (nt. küüneliim silmades, nii et ripsmed ei tulnud enam lahti jne...) esmaabisse minemisega, seega jätsin seekord vahele. Pealegi valu ju möödus...

Valu tuli kahjuks juba õhtul tagasi ja esihambaid (eriti kahte vasakut) tuikas pidevalt ja valusalt. Hammas valutas ja meenutas lisaks nagu juurevalu ja siis ka peavalu, närvivalu. Õnneks valuvaigistid mõjusid. Nädal aega möödus siiski enamus ajast valuvaigistite abil, aga kuna valu läks hullemaks, siis hakkasin juba kartma, kas nii jääbki. Iga külm tuuliil, vesi ja hammastepesu tegi hambad koheselt valusaks ning tundlikuks. Eile (nädal pärast õnnetust) võtsin kätte ja helistasin hambaarstile.

Sain koheselt aja kirja. Hambaarst tegi pildi ja muud omapärased katsed, et näha, kas mu hambad on veel "elus". Ütleme nii, et üks koputamismeetod oli väga ränk ja see tegi ilmselt asja hullemaks, sest täna olen ma hommikust saadik vahelduva eduga põrguvalu kannatanud.

Magamine on eriti jube. Pigem ärkamine... Ma kahjuks vist krigistan vahel oma hambaid ning see ei aita hammastel taastuda. Ärgates on selline tunne nagu esihambad loksuksid ja oleksid luust pooleldi lahti rebitid. Tegelikult arst ütles, et ei liigu miskit.

Kõik, kes teavad kui hullult ma kardan hambaarstil käiku ja süste igemetesse - teavad, et see õnnetus on minu jaoks väga hirmuäratav. Mina loodan aga, et see on lihtsalt põrutus ja läheb aja jooksul mööda. Arst loodab sama. Aga ta ütles ka, et ta kardab, et hambad ei jää ellu ja hambajuured tuleb lahti võtta (uurida) ja neid siis juurekanalite kaudu "elustama" tegutsema hakata.

Nelja nädala pärast on uus röntgen. Järgnevad kaks nädalat tohin ainult vedelaid asju süüa ehk siis mitte midagi närida. Ei tohi isegi päeval hambaid koos hoida... Vahepeal sisestan endale, et polegi nagu eriti valus, kuid siis... Täna läks suppi süües näiteks lusikas korraks vastu hambaid ja siis oli oiii kui valus.

Tegijal juhtub... Aga ma ületasin ennast eile õhtul. Ise ka ei usu! Ma vihkan püreesuppe, kuid eile võtsin kätte ja tegin endale esimest korda elus vürtsika supi. Olen ennegi teinud püreed, aga ainult oma lastele (ma pole ise suutnud neid süüa, sest mul tekib okserefleks nagu putrude söömisestki...). Aga õnnestus!

Supp sisaldab:
3 porgandit
1 kartul
1 sibul
4 küüslauguküünt
sool, pipar, paprikajahu, tšillihelbed
natuke sulajuustu

Kasutasin täiesti juhuslikult kodus olemas olevaid asju ja valmis see saigi. Tšilli päästis mu päeva!

10 comments:

 1. Issand kui jube... loodame et kõik saab korda ikka!!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Mu enda lapsed on samuti pidevalt jalgade ja kätega kogemata mu hammaste pihta löönud (eriti kaisus magades), aga see pole kunagi nii hullult lõppenud.
   Loodame parimat!

   Delete
 2. mul laps käis hambaarsti ja pärast tal valutas see parandatud hammas vist nädal aega pärast parandamist. ta googeldas, et nii võib juhtuda. loogiline ju ka, hammast torgiti-puuriti-ärritati. umbes nädalaga läks üle ja nüüd on kõik hästi. ma pakun, et sul on sama värk, said lihtsalt põrutada ja närvid said kah pihta ja nüüd on hellakesed. see hambaarst, kes lubas hakata uurima, kas hambad jäävad ikka ellu, kõlab eriti ebaloogiliselt. eile hakkas arstiks v? kui inimesel on hammas läbinisti puruks, ehk kaaries on osa juurikat ka juba ära söönud, teeb hambaarst hamba suretamise, mis seisneb kangete rohtude juurika sisse panemiseks, et närvid ära sureksid, siis need tiritakse mingi asjavärgiga hamba juurikast välja. kallis ja vastik protseduur. hammas ei sure üldse nii lihtsalt. pärast topitakse see juurikas mingit jama täis, et hammast uuesti korda teha. õnneks pole mul hamba suretamist juba ammu vaja läinud, olen ikka pisema auguga juba jaole saanud. see su hambaarsti hammaste juurikate elustamise jutt on väga imelik muinasjutt. ta meelega tahab sind hirmutada v?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ilmselt tahtis tõesti hirmutada ka, sest ma ei nõustunud eile kohe tuimestust lasta teha ja puurida. Mul oli vaja tööle tagasi minna. Ja ma ei osanud tema juttu paremini eesti keelde tõlkida, võibolla soome keeles kõlaks hambaarsti jutt paremini :D

   Delete
  2. õigesti tegid, et ei lubanud puurida. kui hammas on välispidiselt terve ja röntgen ka midagi ei näita, siis sellise hamba puurimine teeb ta katki ja katki tehtud hammas ei saa kunagi enam terveks hambaks tagasi.
   ja seda, et hammas löögi pärast kuidagi pika aja tulemusel imelikuks läheks, see on sama tõenäoline, nagu kommide liigne söömine tekitab hambaauke. mõnikord tekitab, mõnikord ei tekita, sõltub erinevatest asjaoludest. mina selle pärast ei muretseks enne kui seda päriselt näha on. praegu peaks sa asja lihtsalt rahulikult võtma ja ootama, kuni hamba (ja su enda) närv maha rahuneb.

   Delete
  3. Kui sa seda esihamba valu tunneksid, siis sa muretseksid ka. Se on ikka väge jube valu. Kohati valusam kui sünnitus.

   Delete
  4. mul ei valuta hambad, juba mitmeid aastaid on nii. noorena valutasid küll. ma lasen puurida ilma süstita, esmaspäeval just käisin ühte plommimas, ei mingit valu. kuigi sama poole kõrv enne natuke valutas.

   Delete
  5. Noh. Siis sul veab kui valu ei tunne.

   Kui esihammas kõva löögiga põrutada saaks, äkki siis tunneksid mingit valu? :D Aga ega seda ei soovi vaenlasele ka.

   Ma ei saa aru, kuidas mehed enda "kaklemis"-spordialasid harrastavad, pidevalt mokk rullis ja hambad läinud... Jube piin ikka...:D

   Delete
 3. Arsti jutu järgi üks esihammas suretab ise end välja ajapikku kui väga õnnetult peaks minema.

  ReplyDelete
 4. Minul on laps esihammastesse nii kinni "hüpanud",et need tuli varsti proteeside vastu vahetada...

  ReplyDelete