ARHIIV

20/10/2016

Sooneutraalsus ja juttu nendest hirmsatest klounidest Soomes

Enne kui alustan uue teemaga, siis tahan kommenteerida pisut mu eelnevat postitust. Esiteks mul on hea meel, et see oli piisavalt provotseeriv ja pani inimesi mõtlema sooneutraalsuse teemal (olgu see arvamus, milline tahes!).

Eilne postitus sai palju vastukaja Facebooki rühmades. Mina muidugi sain peamiselt negatiivset tagasidet - selle eest nagu oleksin avaldanud arvamust, et poisid ja tüdrukud peavad oma normide kohaselt AINULT teatuid asju tegema (nt mängimine autode ja printsessidega). Tegelikult ma just üritasin väljendada ennast ja öelda, et ka PRAEGU peaksid juba poistele ja tüdrukutele samu valikuid lapsepõlves laskma teha, ent mitte ära unustama oma sugu. Minu jaoks kuulub see osa minapilti. Ehk siis praegu on täitsa hästi meie maal, kuid täiesti sooneutraalset kasvatust ma ei poolda (see tuli kõigile vist arusaadavaks...) Võiks teha nagu ka teiste kasvatusmeetodite kasutamisega - nopime sealt enda jaoks kasulikud ja toimivad kohad välja ja kasutame neid oma töös.

Ma arvan, et musta ja valge vahele mahub halle toone. Võrdsus on minu jaoks erinev asi, toome näite, et Eestiski on presidendiks naine. Juba see peaks nii mõndagi meie maa kohta ütlema.

Ma ei tea, kas mainisin, aga see on lihtsalt minu arvamus TÄNA. Ma ei välista seda, et kunagi hiljem kogu asja teise pilguga näen. Ahjaa, eriti palju ärritas lugejaid minu väljend "kodukana", mis ei tähenda sugugi minu jaoks orjamist, vaid lihtsalt naist, kes on loomult justkui kodu "hing" ning vanaaegse mõtlemise järgi kuuluvad talle teatud kodutööd (ja selline mõte on mulle justkui sisse kodeeritud). Muidugi on olemas naisi, kelle sihiks on karjääri loomine (mis on täiesti okei) ja hoopis nn. koduperenaisi. Aga see ei tähenda seda, et kodus olevad naised poleks meestega võrdsed. Mina ei näe asja nii. Minu meelest võrdsuse suunas peaks muul moel püüdlema, aga selleks lahenduseks pole soorollide kaotamine. Kusjuures õhtul nägin, et üleeilne artikkel oli Soome meedia poolt nii valesti kirjutatud, et lausa häbi hakkab. Hilisemad artiklid lükkasid muidugi ümber selle väite, et lapsi ei tohiks enam poisteks/tüdrukuteks kutsuda. Üritatakse hoopis kõiki võrdselt kasvatada. Mis on täiesti inimlik ning ausalt öeldes ma ilmselt polekski enda postitust sellisel juhul kirjutanud kui Helsingin Sanomat poleks nii äärmuslikku teksti lugejateni toonud.

Aga nüüd jätkan uuel teemal. Tegelikult vana teema, kuid millegipärast on see kahtlane asi ka siia maale jõudnud.
Räägin inimestest (enamjaolt noortest), kes leiavad, et klouniks riietumine ja inimeste hirmutamine on lõbus. Ma saan aru, miks seda peab tõsiselt võtma ja loodangi, et politsei rohkem asjasse puutuks. Mu töökoha läheduses juhtus üleeile nii, et üks kloun ootas tunnelis ja arvas, et 7-aastase kulul nalja tegemine ning SAEGA hirmutamine on normaalne. Täiesti jube. Eriti aasta kõige pimedamal ajal. Kuidas koolilapsed julgevad pärast vaheaega hakata koolis käima?

Kardan, et kriminaalid hakkavad klouni maskide taga inimesi paljaks röövima ja ärgem unustagem ka terrorismi, mis paljude kuklas hingab. Nagu maailmas oleks vähe hirmsaid asju...

Halloween on kohe tulekul ja klouniks maskeerumine on seosese erinevate juhtumitega (üle Soome) osades koolides lausa keelatud. Täiesti õige.

Kas keegi on näinud mõnda klouni kuskil? 

2 comments:

  1. Keegi kirjutas pika kommentaari ja ma ei jõudnud seda lugedagi rohkem kui esimese rea ja mu sõrm puutus kogemata telefoni ekraani ning "kustutas" vajutas! Seega kui imestad, miks su kommentaari siin pole, siis puhtalt inimliku eksimuse tõttu.

    ReplyDelete
  2. Keegi kirjutas pika kommentaari ja ma ei jõudnud seda lugedagi rohkem kui esimese rea ja mu sõrm puutus kogemata telefoni ekraani ning "kustutas" vajutas! Seega kui imestad, miks su kommentaari siin pole, siis puhtalt inimliku eksmuse tõttu.

    ReplyDelete