ARHIIV

19/10/2016

Järgmisel aastal ei ole Soomes enam poisse ega tüdrukuid?

Helsingin Sanomat lehes avaldati eile artikkel sellest, et järgmisest aastast alates ei nimetata lapsi enam poisteks või tüdrukuteks, vaid kutsutakse ainult eesnime pidi. Seda siis juhul kui koolidele antud soovitused aksepteeritakse. See teema jäi mind vaevama. Soome liigub edasi sooneutraalse kasvatuse suunas kiiremini kui oodata oskasime. Ja ausalt öeldes ma pole sel teemal eriti positiivselt meelestatud. (Ma isegi ei tea miks. Ehk seetõttu, et minult röövitakse mu minapilt ning maailmavaade, mis on praeguseks välja kujunenud?)

Täieliku võrdõiguslikkuse poole püüdlemine on toonud endaga kaasa (ka põhikooli õppekavva) muudatusi. Peamine muudatus, mis kõikide seas nüüd kõneainet tekitab, on see, et õpetajatele jagatakse juhendid, kuidas õpilasi (juba eelkoolis) ei nimetataks poisteks/tüdrukuteks. Kui varem võisi jagada klassis lapsi rühmadesse näiteks poisid/tüdrukud, siis uuel aastal sellist eraldamist soo põhjal teha ei tohiks.

Õpetajad olevat juba käinud mitmetel taolistel koolitustel ja suhtumine sellesse muudatusse on (väidetavalt) positiivne. Sugu on kõigest üks mitmest omadusest inimese juures ning kui seda pidevalt esile tuua, siis võib see tekitada lapses tunde nagu soorollid oleksid ületähtsustatud? Nii artiklis väidetakse.

Eesmärgiks on purustada soolised stereotüübid ja ennetada perevägivalda. Perevägivalla ennetamine on õige suund, aga olen ikka veel skeptiline. Olen ilmselt väga vanaaegne, aga mulle meeldivad soolised erinevused. Heas mõttes. Minu jaoks on olemas meestetööd ja naised on minu silmis loodud rohkem nagu kodukanadeks. Kas see on siis nii vale? Paljudes uuringutes tuuakse esile naiste-meeste erinevusi ja see on lausa tõestatud, et me pole samast puust tehtud. Kas tõesti meid kõiki pressitakse nüüd samasse vormi?

Järgmise aasta algusest alates saavad poisid nukudega mängida ja tüdrukud autodega. Ka poistel on lubatud nutta alates uuest aastast... Ma vist elan kuskil mujal, aga seda kõike saab ka praegu ju teha? Poisid mängivad ka praegu barbiedega ja tüdrukud ehitavad legodest sõjatanke. Äärmusest äärmusesse...

Uuel aastal tutvustatakse lastele ka laiemat sõnavara seoses inimese seksuaalsusega. Nimelt neile hakatakse koolis õpetama muuhulgas, mida tähendab panseksuaalne, cis-sugu, transseksuaalne jne. Ilmselt tahetakse edastada mõtet sellest, et inimene võib olla ükskõik kes ning see, millised suguelundid kellelgi on - ei määrä ta tulevikku. Siiani on teatud ametid, kus naise füüsiline jaks ei võimalda teha teatuid asju, kuid uue õppekava järgi ka tööpraktikatel ei tohi teha enam vahet naisel/mehel. Kõik peab olema võrdne. Tahaks ausõna karjuda appi!

Kas uuest aastast enam ei kehtigi sellised viisakusreeglid nagu näiteks, et naised esimesena - et naistele avatakse uksed jne (olgugi, et tänapäeval need on pigem harv nähtus, kuid siiski viisakuse ele)? Mul tekkis isiklikult hoopis selline tunne nagu meid naisi tahetakse muuta hoopis meesteks, mitte kõiki võrdseteks olevusteks.

Ma saan aru, et tähtsamate tegelaste eesmärgid on nüüd paigas ja need peaks endaga kaasa tooma ainult head. Rahalisest poolest rääkides, siis peaks selline muudatus maksma umbes 15 miljonit... Aga! Aga ma lihtsalt ei saa aru, miks meie uuest põlvkonnast tehakse roboteid, kes ei tea, kes nad on. Ma ei imestaks kui enamikel neist on teismeliseeas identiteedikriis, sest nad ei tunne kuuluvat mitte kuhugi (noh, natuke igasse suunda). Ilmselt tahetakse ennetada ka kiusamist koolides, aga ma ei usalda üldse seda uut süsteemi. Väidetakse, et õpetajatele antakse väga täpsed juhendid, aga raske on edastada infot, millesse pole endal eriti usku. Mis saab erinevatest peremudelitest, beebide saamisest?

Uues programmis õpetatakse ka seda, et mehena sündides on inimesel teatud eelis. Idee seisneb sellest, et uue õppekava järgi talitledes peaks lõppema ära väikestesse "kastidesse" jaotamine ja kiusamine, vaimsed probleemid, mõnuainete tarvitamine jne. Ma arvan, et see pole sugugi nii lihtne ja need eesmärgid on liiga roosilised.

Minu jaoks on ikka päris suur asi, mis inimese kahe jala vahel asetseb. Lisaks sellele ärgem unustagem ka seda, mis meie kahe kõrva vahel on...

Mida arvate Teie?

Täiendan 19.10.2016 17:22
Nüüdseks on kirjutatud uusi artikleid seoses eelneva teemaga ja hetkel üritatakse veenda inimesi, et naise ja mehe sugu ei olda keelamas, vaid vastupidi - koolilapsi hoopis julgustatakse olemast just "mina ise"?
Mulle jääb maru kahtlane mulje kogu asjast! Ometi esimeses artiklis oli see täpselt selliste sõnadega, et "ei tohiks" kutsuda lapsi poisteks/tüdrukuteks. Väga imelik. Lootsin, et Helsingin Sanomat on veel normaalne uudiste allikas...

21:45
Kuna esimene artikkel rõhutas just valede sõnadega: "et ei tohiks lapsi poisteks/tüdrukuteks" kutsuda, siis keskendusin ka mina oma arvamuspostitusele just sellele osale, mis mõtteid selline muutus minus tekitab. Muidugi kui hiljem öeldi hoopis vastupidist, et julgustatakse lapsi valima rohkem iseenda soovide järgi tegemisi koolis ja vabaajal, siis see on ju tegelikult loogiline samm ja seda tehakse ka praegu. Minu jaoks on imelik, et HS artikli sisu nii mööda oli, aga samas tekitas see palju mõtteainet ja häid vestlusi kommentaariumites.

Tuleb välja, et musta ja valge vahele mahub päris mitu halli tooni....

Loe ka:
"Sooneutraalsus ja jutti nendest hirmsatest klounidest Soomes"

11 comments:

 1. Islami naised on kodukanad-mees maksab,mees elatab ja mees otsustab....
  A see ju jälle ,fui,ei sobi meile? Kes maksab,tellib muusika,nii see elus on.
  Kui naine tahab enda elu eest ise vastutada nii moraalselt,kui materiaalselt,siis on meil võrdõiguslikkust vaja...

  ReplyDelete
  Replies
  1. Kindlasti ei tähendanud see seda, et mees moraalselt ja materiaalselt kõike otsustab. See on kellegi teise kommentaar.

   Delete
  2. Islami kultuuris toob lauale söögi naine minu teada, mees on majas kuningas ning ei pea midagi tegema.

   Delete
 2. Veidike keeruline on lugeda sellist postitust. Tahaks pisut arutleda ja mõista Sinu seisukohta.

  Kirjutasid, et Sulle meeldivad soorollid. "Heas mõttes." Edasi kirjutasid, kuidas on naiste- ja meestetööd. Täpsemalt liigitasid veel naised "kodukanadeks". Kust jookseb aga piir heade ja halbade soorollide vahel? Maailmas on väga palju naisi, kelle ideaalne elu ei ole olla "kodukana", nad tahavad keskenduda hoopis millelegi muule. Kas partner peab siis selle rolli üle võtma? Kohe kindlasti mitte. Selline viiekümnendate koduperenaise kuvand on üks paljudest, kes tahab, võib seda olla, aga kohe kindlasti ei pea peres olema üks inimene, kes küpsetab-koristab-peseb-triigib. Kasutatakse koduabiliste teenuseid või tehakse asju võrdselt, üritamata kummalegi rolli peale suruda, kui keegi seda ei taha.

  Järgmisena kirjutasid "Kas tõesti meid kõiki pressitakse nüüd samasse vormi?". Ise tõid soorollidest välja "kodukanaduse", see on ka vorm, kuhu naisi pressitakse. Mina leian, et selline sooneutraalsus aitab just raamist kaugemale näha. Sedasi saab inimene rohkem valida, kas ta ikka tahab minna kaasa soorolliga selle ühiskonnas eksisteerimise pärast. Inimesed sünnivad erinevalt, mõni naine ongi väga naiselik, mõni mees äärmiselt mehelik. Sinna vahele jääb aga ääretult erinevaid inimtüüpe, kes ei allu tüüpilisele soorollile.

  "Kõik peab olema võrdne. Tahaks ausõna karjuda appi!" Jah, mehed ja naised sünnivad erineva kehaga. Küll aga ei takista sugu mingisugust tööd tegemast. Võtame siis stereotüüpselt mehise töö - ehitaja. Kui naine saab selle tööga hakkama, miks ei või ta seda teha? Minu arvates peaks vaatama sobivust tööle ikka inimese oskuste ja võimete järgi.

  "Aga! Aga ma lihtsalt ei saa aru, miks meie uuest põlvkonnast tehakse roboteid, kes ei tea, kes nad on." Usu mind, piiritlemise lõpetamine annab just inimesele rohkem vabadust mõista ja tajuda, kes ta on. Kellegi tütar ei pea enam tundma end halvasti, et talle meeldib hullult rallidest osa võtta ja autosid parandada. Kellegi poeg ei pea tundma end halvasti, et ta tahab grimeerijana leiba teenida. Soorollide murdmine algab juba lapseeast.

  "Minu jaoks on ikka päris suur asi, mis inimese kahe jala vahel asetseb." Seetõttu tulebki varakult õpetada, et see, mis jalge vahel asetseb, ei mängi rolli, mis tööd inimene saab teha, missuguselt teda kohelda, kes ta inimesena on. See kogu blogipostitus oli minu jaoks pisut nagu see, kuidas geiõigustest Eestis nii 10 aastat tagasi räägiti. Jätkame midagi, sest nii on traditsiooniline, nii on alati olnud. Traditsioonid on jäänud aga ajale jalgu, miks üritada neid jätkata lihtsalt harjumuse pärast?

  ReplyDelete
 3. Tänud pika asjaliku kommentaari eest!

  Ma mõtlesin kodukana all pigem lihtsalt ennast silmas, ei arvanudki et kõikide naiste meelest söögitegemine ja emapuhkus kuuluks eelkõige naisele. (Ja tegelikult ma polegi mingi eriline kodukana, lihtsalt mu kujutlused peaksin ehk olema) Keeruline seletada. Nagu ka kuskil fb kirjutasin, siis tegelikult on majapidamises palju asju ja töid, mis olekski pigem meestele mõeldud.

  Ma ei öelnud, et tüdrukud ja poisid peaksid tegema vanaaegse mõtlemise järgi ainult neile mõelduid töid ja teatud harrastusringides käima. Ma lihtsalt olen ise kinni just nimelt neis traditsioonides. Mainisin, et ka praegu saab "piiridest" väljaspool asju teha. Enam ei raiutapeale teatuid sorte mänge lasteaias, agaenamasti lapsed valivad siiski vastavalt oma soole peaaegu alati need samad mängud. Minu arust on ennegi näha olnud, et kui lapsel pole piire ehk vabakasvatus ei vii mitte kuhugi, sest 90% selle kasutajatest ei tea ega oska õigesti seda laste peal rakendada.

  Minu meelest las iga laps olla laps, kuid siiski olen ma seda meelt,et sooneutraalsus ei ole minu silmis parim lahendus.

  Vähemalt täna mõtlen ma nii.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Aga miks on teatud tööd majapidamises siiski meestele mõeldud? Saan aru, põlvkonnad on erinevad, kasvatus ka. Ise olen kahekümnedate alguses ning kasvanud üles täiesti tavaliste vanematega, kuid feministlik maailmavaade, mis nõuab sugudevahelist võrdsust, tulnud minuni ühiskonnast. Olen aru saanud, et pean naisena tihtipeale rohkem tööd tegema, et meestega samal pulgal olla. Seega pooldan igasugust võimalikku võrdsust. See ju sulaselge, et mehed ei saa puhtalt bioloogiliselt sünnitada ja seega ei saagi sünnitamist neilt nõuda. Küll aga saab võrdsus olla töös, palkades, kohtlemises, käitumises ja veel paljudes aspektides.

   Kui lapsed valivad, ongi see nende valik. Ega uus süsteem ei tähenda seda, et kõik tüdrukud peavad mängima lennukite ja autodega, mis traditsiooniliselt poiste mänguasjad ja poisid nukkudega. See tähendabki ju suuremat valikut ja väiksemat suunamist.

   Ma ei saa praegu hästi aru, miks on see Sinu jaoks oluline, et tõmmatakse siiski selge joon poiste ja tüdrukute vahele. Mis on suured probleemid, mis asjaga kaasnevad? Praegune pakutu Soomes on minu silmis just selge samm selle poole, et mehed ja naised on võrdsed.

   Delete
 4. Minu jaoks on need sooneutraalsuse põhimõtted üldiselt täiesti vastuvõetavad. Miks peaks lapsi nimetama poisteks ja tüdrukuteks? Heledateks ja tumedateks? Füüsikuteks ja lüürikuteks? Kui on vaja lapsed kahte või enamasse rühma jaotada, toimub näiteks "Kaheks loe!" või "Kolmeks loe!"
  Praegugi mängivad lapsed lasteaias just nende mänguasjadega, millega tahavad. Enamik mänge on neutraalsed - ehitatakse, meisterdatakse, voolitakse jne. Nukud on päris pisikestel ja mängivad kõik, kel soovi on.
  Täiskasvanu valib ise, mis tööd teeb. Mis raskusesse puutub, siis põetajatöö on füüsiliselt väga koormav, kuid ikka on nn naistetöö.
  Mingil juhul ei tahaks, et keegi hakkaks kõiki naisi kodukanaks suruma. Mulle näiteks meeldib töötada ja ma ei kujuta ettegi, et kõik kodu ja lastega seonduv oleks ainult minu teema. Hea on olla ema, kui ma tean, et vajadusel saaksin eluga toime ka ainult omal jõul, samuti, et mu elujärg vanemas eas ei sõltu ainult mehest.
  Kõik need asjad on omavahel veidi seotud ja ma arvan, et see nn sooneutraalne lähenemine on väga õige.

  ReplyDelete
 5. Kus kohas selles artiklis vabakasvatust mainiti?

  Kes vähegi on Soome seadusekultuuriga tuttav, võib kindlalt väita, et lisaks seadusele antakse kindlasti välja ka seaduse rakendamise abistamise meetmed. NEed on kõigile asjaosalistele so õppeasutustele kohustuslikud ja enne seaduse rakendumist tutvustatd. Nii et väide mingist 90% teadmatutest on pehmelt öeldes jama.

  Ei ole siiani ühtegi argumenteeritud põhjendust nimetet seaduse kõlbmatuse kohta siit blogist lugenud. Kõik on segi nagu pudru ja kapsad.

  Ja üldse, vabandan oma ärritunud tooni pärast, aga just selliste "asjatundjate" purtsatused on ohtlikud. Mõni rumal loeb ja hakkab tõe pähe levitma.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ei ma polegi asjatundja. Need siin on minu mõtted. Ja ongi ilmselt segane tekst, sest see teema tekitab minus segadust. Pange tähele, et ma "praegu mõtlen nii" ei tähenda, et ma millalgi hiljem oma arvamust muudan. Ilmselt on see teema nagu mõni teinegi, mis jagab inimesed kahte leeri ning mina pole veel uue mõttega harjunud.

   Delete
 6. Jumal lõi mehe ja naise, mitte karja sooneutraalseid.

  ReplyDelete
  Replies
  1. jumal on samasugune muinasjututegelane nagu on päkapikud ja jõuluvana.

   Delete