ARHIIV

11/08/2016

Pulma Postimees

Enne kui näitan pilte meie pulmapäevast, siis kirjutan natuke teistel pulmateemadel. Näiteks sellest, milline nägi välja meie pulmaleht ja mis me sinna sisse kirjutasime. Kuna meil jäi neid väike ports üle, siis sain kodus rahus lehekülgedest pilte teha. Tegelikult oli mul juba üks eksemplar nii kui nii meile säästetud. Lisasin postituse lõppu ka nõuandeid teistele, kes pulmalehte koostavad!

Pulmade korraldamisel oli mul mitu sellist hetke, et "aa, seda tahaks ka ju teha!" ja nii oli ka pulmalehega. Kõigepealt sirvisin netis teiste pulmalehti-ajakirju (valik oli väike) ja arvasin, et kui disainiga saaksin ise hakkama, siis ei tahaks ma seda suvalisel paberil kodus välja printida ja niisama paelaga kinni siduda, vaid hea oleks ikkagi mujal see välja lasta ja kokku köita. Sain aru, et tavaliselt koostab pulmalehe pruutpaar ise, teinekord aga hoopis keegi lähedastest.
Kõik algas sellest, et mõtlesime, mida teha pulmaoksjonile. Esimeseks asjaks otsustasimegi panna müüki ühe erilise pulmalehe, mis sisaldas siis natukene rohkem isetehtuid koomikseid meist. Jällegi - need tegin ma juba mingi programmiga kunagi varem valmis. (Kirjutan teinekord oksjonist eraldi postituse.)

Meie tegime oma pulmalehe täiesti lihtsalt Powerpointis (mu lemmik - minu meelest kõige lihtsam programm!) valmis ja saatsime faili Koopiakeskusesse (Kiidan! Kiirelt vastasid, kiirelt tegutsesid!), kes meile kõik lehed välja printis-köitis. Tellisime alguses ainult ühe pulmalehe koju, et näha, milline see lõppkokkuvõtteks üldse välja tuli. Kontrollisin veelkord kirjavead, fonti suurused... Kuna meile meeldis, siis tellisime natukene teistsuguse sisuga 25 ajalehte juurde. Tähtis oli see, et lehtekülgede arv jaguks neljaga, muidu oleks mõni leht tühjaks jäänud.
Soome Post suutis meid jällegi negatiivselt üllatada, pärast mitmenädalast ootust võtsin ühendust uuesti saatjaga, kelle meelest oli meie pakk pulmalehtega juba ammu Soomes. Käisin mitu korda postkontoris küsimas - ei midagi, mulle tehti ainult suuri silmi ja imestati koos minuga. Asi venis nii viimasele hetkele, et pidingi uued pulmalehed tellima. Ja siis! Muidugi täpselt enne Eestisse minekut tuli kuller meie ukse taha ja ütles, et meile on pakk... Saime lõpuks esimesed 25 lehte kätte ja kuna meie pulmalehed olid Tallinnas veelkord välja prinditud, siis käisime ka neil järel. Saimegi topelt. Nüüd jäi mul mõni isegi üle, aga see on parem variant kui see, et oleks puudu jäänud.
Millegipärast otsustasin, et meie pulmaleht võiks olla mustvalge ja nimeks võiks olla hoopis "Pulma Postimees" ja ilma pikema mõtlemiseta hakkasin ma esilehte koostama. Kuna meil polnud tol hetkel kodus mehest ühtegi lapsepõlvefotot, siis ei hakanud me lapsepõlvepilte (ja sünnilugusid jne) sinna üldse lisama, aga üldise ajaloonurgakese kirjutasime ikkagi. Juba väga ammu tegin ma valmis teineteise kohta mõned lihtsad küsimused, millele me mõlemad vastasime ja ka need panime me oma ajalehte. (Märkasin alles nüüd, et käsi jäi pildile - ei viitsi uut pilti ka teha, aga mu sõrmed näevad väga kahtlased välja, arbuusi lõigates libises nuga sõrme ja Eleanora tõi mulle plaastri... nii ma siis olin kaunilt multikategelase plaastriga...)
Tahtsime läheneda asjale teistmoodi ja loomingulisemalt ning panime spordirubriigi asemel pulmalehte hoopis meie põnevaid joogapilte. Meie jaoks oli teostus kohe eriliselt lõbus ettevõtmine. Seda osa ma ilma meheta polekski tegema hakanud, aga minu üllatuseks oli ta vägagi nõus kõike kaasa tegema. Võtsime Google lahti ja trükkisime "yogaposes" ning valisime, mida hakkame järgi tegema. Ühele leheküljele panime ka ebaõnnestunud fotod. Kõige hullemad poosid olidki hoopis tema ideed. Ära iial ütle iial!
Muidugi netis sirvides sai selgeks, et nalja peaks veel rohkem lisama. Seega (lisaks laste kuldsetele sõnadele) olime modernsed ja kirjutasime Kroonika stiilis selfide tegemisest.
Puudu ei jäänud ka kuulutuste lehekülg ega kööginurgake.
Ilmateateks leidsime mõned luuleread ja koomiksi koostasin ma ise.
Et rahval oleks huvitavam, siis kirjutasime, kuidas erinevaid pulma-aastapäevi kutsutakse ja mida võiks sellisel tähtpäeval kaasale kinkida.
Korralikust ajalehest ei puudu ka horoskoop. Meie kohta kirjutatud esimene lõik (jäär+kaksikud) on võetud päris suhtehoroskoobist, kuid teiste tähtkujude ennustused pulmajärgseks hommikuks on muidugi läbi huumoriprisma kirjutatud.
Lõppu veel abielu 10 käsku ja külaliste tänamine.
Selline oli meie pulmaleht. Minu ema võitis oksjonil selle erilisema väljaande, saime mõnelt teiselt pulmakülaliselt samuti head tagasisidet pulmalehe kohta.

Mõned nipid teistele, kes tahavad ise oma pulmalehte koostada:
1. Uurige netist, milliseid pulmalehti teised on teinud
2. Otsustage, mis teemadel Teie tahate kirjutada
3. Pulmaleht peaks olema pruutpaarile iseloomulik!

Pulma ajalehe sisu ideed:
- Kindlasti võiks sisaldada pilte pruutpaarist
- Kuupäev, info antud pulmapäeva kohta
- Kirjutage oma tutvumis(-suhte) lugu lühidalt või pikalt
- Ehk tahate lisada ka lapsepõlvest infot, näiteks sünnimõõdud
- Kui vanemad on abielus, siis on tore näidata ka oma vanemate, vanavanemate pulmafotosid
- Otsige pulmateemalisi nalju, anekdoote, aforsime, mõtteterasid
- Miks mitte kirjutada ka pruutpaari tüdrukute-poissmeesteõhtust ja lisada mõni pilt
- Meelelahutuseks: ristsõna, koomiks, horoskoop, kuulutused, retseptinurk, ilmateade

2 comments:

  1. nii kihvt! täitsa kade olen, et meie pulmas sellist ideed keegi välja ei möelnud :D

    ReplyDelete
  2. Pulmaleht oli väga huvitavalt koostatud. Mulle väga meeldis. Need küsimused-vastused olid eriti toredad.

    ReplyDelete