ARHIIV

22/07/2016

Kuidas erineb Soome pulm Eesti pulmast?

Sellest ajast peale kui kihlusime, siis tunnistan, et olen jälginud (vähem või rohkem) erinevaid Soome pulmasaateid. Et saaksin ikka võimalikult palju inspiratsiooni, aga ausalt öeldes olen vist rohkem näinud neid asju, mille peale ohkan endamisi, et meie pulma seda või teist küll ei tule. Minu meelest eestlased korraldavad uhkemaid pulmi.

Millise mulje olen saanud Soome pulmakorraldusest ja traditsioonidest?
1. Mehed on täiega naiste käpa all. Eesti mehed vist ei viitsi samuti osaleda ehk nii palju korralduses ja naised võtavad tihti rõõmuga selle osa enda peale, aga Soome mehi sunnitakse kogu aeg tagant ja siis sõimatakse. Vähemalt telesaadetes on pidevalt nii.

2. Pruutidel on komme enne pulmi end kellegiks teiseks vist muuta. Ma nimetan seda täistuunimiseks: drastiline kaalukaotus, hammaste valgendamine, juuste värvimine (enamus kiitlevad ja näitavad pilte pulmagrupis, kui kiire nende "teekond" brünetist blondiks oli), juuste pikendused, ripsmepikendused, pikad geelküüned, spray-päevitus. (Eriti need, kes pole tavaliselt neid asju teinud). Pange tähele, et kirjutasin just, et kavatsen ripsmepikendused esimest korda elus enne pulmi lasta panna...

3. Pruut kasutab pulmas tihti väga võlts ehteid. Bling bling kõrvas, käes, kaelas.

4. Kirikus abiellumine on tavaline, sest suur osa soomlastest kuulub kirikusse. Leeris on käidud 14-16-aastasena, mitte vahetult enne pulmi nagu Eestis kombeks.

5. Kirikusse minnakse koos (pruut ja peig), harvem kui peig pole oma naist pulmakleidis enne altarile kõndimist näinud. Naine valib (üllatavalt tihti) oma pulmakleidi koos tulevase mehega. Praegu on kombeks ka Soomes ilupiltide tegemine enne laulatust.

6. Pärast laulatust visatakse pruutpaarile riisi peale (kirikud enam ei taha seda eriti lubada koristamise tõttu) kui nad kiriku uksest välja astuvad või lehvitatakse puukepikestega (huiskutuskepit), millel on pulmateemas- ja värvides lindid või pruutpaari nimi (tavaliselt pruutpaari meisterdatud). Populaarne on ka seebimullide puhumine kiriku ukse juures või õhupallide koos lahti laskmine.

7. Peokoht kaunistatakse omadega (sõpradega) eelneval õhtul valmis. Tavaliselt pulmakorraldajat kui sellist ei palgata.

8. Catering teenus ei paku vahel isegi nõusid, vaid need tuleb eraldi rentida mujalt.

9. Pulmaisa on pigem harv nähtus. Heal juhul palgatakse õhtujuht, aga tihti palutakse keegi omastest pidu läbi viima. Tavaliselt saab selle ülesande endale bestman.

10. See tähendab ka seda, et pulmaameteid tavaliselt pole kui neid just mingi mängu käigus välja ei mõelda.

11. Pulmavärviks on enamasti (erk)roosa või türkiissinine.

12. Kohakaardid, kutsed ja tänumeened tehakse üldiselt kõik ise. Pruutneitsid on abiks, aga võõraste palkamine on selleks ilmselt liigne raha raiskamine.

13. Pruutneitsidel on suur kohustus korraldada traditsioonilisi pulmamänge ja võistlusi. Kui õhtujuhti ei palgata, siis bestman koos pruutneitsidega korraldabki praktiliselt kogu õhtu.

14. Ruumi kaunistamisel kasutatakse palju kunstlilli. Floristi teenused on Soomes väga kallid, seega harvem näeb laual pärislilli.

15. Lilli üldiselt ei kingita Soome pulmades üldse, vaid lilleraha pannakse ümbrikusse.

16. Dekoratsioonid tehakse enamasti ise. Laudadel näeb järjest rohkem Ikea soodsaid valgeid voodilinu, mis sobivad täiuslikult ka laudlinikuteks. Populaarne on teha palju pompome lakke.

17. Hiinast tellitakse kõike võimalikku pulmastaffi. Ingliskeelseid silte, photobooth tarvikuid ja kaunistusi. Kõik on sama...

18. Esimene mäng pulmas on tavaliselt pulmabingo, mida tutvustasin Facebooki pulmagrupis kunagi ka eestlastele. Numbrite asemel on pulmadega ja pruutpaariga seonduvaid sõnu (neid bingopileteid tellitakse netist või tehakse ise) kõik bingolehed peavad olema erinevad.

19. Peo käigus näeb laudadel vedelemas tihti Eestist toodud õllepurke. See taara nägemine hakkas telesaateid vaadates mind lausa häirima.

20. Harva kaunistatakse kirikut (mingid lillekaunistused vaasis on seal altari läheduses nii kui nii kiriku poolt).

22. Live muusika (bänd) on pigem harv nähtus, dj on soodsam variant. Vahel renditakse ainult tehnika ja tehakse ise muusika playlistid eelnevalt valmis.

22. Harvem õpitakse avavalsiks korralik tantsukava selgeks. Praegune trend on pärast valssi hoopis midagi lõbusat välja mõelda ja esineda hoogsa tantsukavaga, kuhu on kaasatud ka teisi inimesi.

23. Tavaliselt toitlustus peokohas tähendab buffeelauda.

24. Lauad on tavaliselt jaotatud peoruumis laudkondadeks. Pikka U-kujulist lauda ei tehta peaaegu mitte kunagi. Pruutpaar istub kahekesi eraldi lauas.

25. Lauale on laotatud laiali alati lille (võltsroosi) kroonlehti või pärleid ja (näiteks pulmavärvi) kristalle.

26. Kommibuffee on hetkel väga populaarne.

27. Pulmakülalised kannavad harvem ülikonda. Tavaliselt ainult pruutpaari isad või bestman.

28. Pulmatordil on peaaegu alati ming tobe plastik pruutpaari meenutav kuju peale pandud. Minule ei meeldi, sellepärast kirjutasingi tobe.

29. Teine variant on pulmatordiks kolm lihtsat maasika-kreemitorti üksteise lähedal.

30. Pärast keskööd (01-02) ehk pärast ametlikku osa ja väikest discot lahkub pruutpaar üldiselt kuhugi hotelli pulmasviiti pulmaööd nautima.

31. Videograafi palkamine on nimekirjas tihti viimane asi või puudub.

32. Naised ostavad ühe (tavaliselt valge) kleidi veel, mida kanda pulmajärgsel hommikul.

33. Soomes on kombeks teha "huomenlahja" ehk pulmajärgsel hommikul anda teineteisele kingitus. Praegu on trend, et naised teevad endast buduaarpilte ja kingivad mehele endast jäädvustatuid sensuaalseid kaadreid.

Kusjuures kõik eelnev arvamus on mul välja kujunenud tänu nendele Soome pulmasaadetele. Olen muidugi teistsuguseid pulmi ka näinud ja täiesti oma teemapulmi, kuid üldiselt julgen väita, et pidu on sarnane eelnevale kirjeldusele. Traditsioonide koha pealt ma oma arvamust väga öelda ei oskagi, sest ainult telesaadete kujul ma ei ole üldse tähele pannud, mis on soomlaste erilisteks pulmatraditsioonideks. Äkki keegi targem oskab jätta kommentaariks midagi selle teema jätkuks.

Tüdrukuteõhtu, poissmeesteõhtu ja pulmapäevale iseloomulik tants ja trall on kokkuvõtteks suhteliselt sama. Selle erinevusega, et eestlastele meeldib pigem kõike suuremalt ja uhkemalt teha.
Fotograaf: T. Siipan
Meie käisime pühapäeval proovipildistamisel ja hoolimata sellest, et olime väsinud ja mehel oli eelneval päeval olnud poissmeesteõhtu, siis saime mõned paremad pildid kätte. Vahelduseks panen siia blogisse ühe musipildi.

8 comments:

 1. Mulle nii meeldivad taolised postitused, mis erinevustele keskenduvad!

  P.S. selle "bestman" asemel oleks isamees palju loomulikumalt kõlanud :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ma mõtlesin seekord, et kirjutan nii nagu soomlased räägivad ja nad ütlevadki "bestman".

   Delete
  2. Bestman ja isamees on kaks eri asja. Isamees tähendab ju pulmaisa, või millest ma valesti aru olen saanud?

   Delete
  3. Minu meelest on pulmaisa ja isamees jah sama.
   Vanasti öeldi isamees ja tema oli nii pulmaisa kui ka bestmani rollis. Praegu on pulmaisa justkui eraldi õhtujuht ja bestman(id?) see mehe valitud meesisik nagu naistel on valitud pruutneitsid. See on muidugi mu enda loogika :D

   Delete
 2. Issand ma alati naeran, kui soomlased räägivad oma imelistest tortidest ja selleks on alati pea eranditult mansikka või kinuskki kakku. Ära nad ka sellest ei tüdine. Aga ma olen tegelt Soomes oleku ajaga õppinud, et ega suurele osale pole söövitegemise ja küpsetamise annet antudki. Või on need valmistoidud nad nii ära rikkunud, et nad ei oskagi enam muud teha.
  Ma olen ise paaris Soome pulmas käinud ja mind häiris väga selline asi ( kusjuures mõlemas pulmas oli see ), et alkoholi tarbimisega taheti väga elegantset muljet jätta ning peokohas oli alkoholivalikuna ainult shampust ja veini. Tulemus oli see, et meesterahvad käisid kuskil võsas oma kaasavõetud viinasid ja õllesid joomas. Lõpuks olid kõik ikka nagu kännuämblikud. Elegants missugune. Minu poolest olgu siis see viin juba laua peal ja joogu seltskondlikult, mitte nurga taga pläskust.
  Mina ei tähendanud neil ka mingeid pulmatraditsioone. Tegelt kui soomlasi paremini tundma õppida, siis peab mainima, et selliseid rahvuslikke traditsioone on neil väga vähe. Minu jaoks natuke iseloomutu maa. Sellepärast mul vist lõpus nii suur koduigatsus tekkiski.

  ReplyDelete
 3. Ma ei suuda peale seda postituse lugemist absoluudselt enam ära oodata TEIE PULMI!!!

  ReplyDelete
 4. Tean vähemalt kaht pulma Soomes, kus oli pulma värviks must. Kui kutse saadeti olime esmalt ehmunud, et mis kiri see tuleb mustas ümbrikus.

  ReplyDelete
 5. Päris hariv lugemine! Ausalt öelda võttis tummaks... Teil oli küll eht eestlaslik pulm va kommibuffee ja see pruudipärja värk😉 Ma ei ole kahjuks/ õnneks soome pulma sattunud! P.S. Sa nägid oma pitsilises kleidis võrratu välja ja meik oli ka armas!!

  ReplyDelete