ARHIIV

10/07/2016

Kui palju maksab Soomes autokool?

Üritan võimalikult lihtsalt seda süsteemi eesti keeles seletada, aga ma ei garanteeri, et olen kõigest õigesti aru saanud. Võtsin skeemi autokooli õpikust. Autokool koosneb kolmest osast, pärast esimest osa ehk läbitud sõidueksamit saab kätte juhiload.

Enne esimest sõidutundi tuleb teha avaldus juhilubade jaoks (vaja läheb passipilte - minu omad maksid 20 €) ja avalduse tegemine maksab 40 €. Mina pean selle vist uuesti maksma, sest avaldus viidi sisse eelmise perekonnanimega.

Tuleb käia ka tervisekontrollis, kuid kuna tavalised arsti järjekorrad on 1-2 kuud pikad, siis on mõtekas käia kuskil erakliinikus (hinnavahe tuleb max 20 €). Mina käisin Aavas ja maksin tervisetõendi eest kokku 70 € (19 € sellest osast oli teenustasu).

I OSA
Autokool maksis 1190 €
Seda summat võis maksta ka neljas osas, aga tervisetõend, avaldus ja esimene osamakse peaks olema tehtud enne esimest sõidutundi. Viimane osamakse peab olema tehtud enne sõidueksamile minekut. (Mina näiteks läksin kevadel ühel esmaspäevasel päeval lähimasse autokooli ja ütlesin, et tahaksin juhilube teha - samal päeval osalesin juba kolmes teooriatunnis, järgmisel päeval tegin passipildid, käisin erakliinikus arsti juures tervisetõendit küsimas ja sain tänu sellele ka avalduse sisse viia ning kolmapäeval oli mul juba esimene sõidutund.) Alustasin autokooli 30. mail ja homme 11. juulil on mul sõidueksam. Ma ei oska kahjuks eriti parkida, seega eriti kindla tundega ma sinna eksamile ei suuda minna. Sõidueksamit teen autokooli autoga, millega olen sõitnud terve see aeg (auto kasutamine eksamil on juba arvestatud autokooli hinna sisse).

Autokool sisaldas 19 x 45 min teooriatundi ja 17 x 50 min sõidutundi
Teooriateste täitsin hoolikalt netis ja kui sain seal umbes 36 aktsepteeritud testi tehtud, siis õpetaja broneeris mulle teooriatesti tegemiseks aja (sest mul oli selleks ajaks ka enamus sõidutunde sooritatud). Teooriatesti käisin tegemas paar nädalat tagasi ja õnneks sain esimese korraga läbi.
Lisaks:
Liberajasõit maksis eraldi juurde veel 70 €
Teooriaeksam maksis 31 € ja sõidueksam 65 € - mõlemad tasutakse tavaliselt korraga teooriaeksamile minnes ja kviitung võetakse sõidueksamile lihtsalt kaasa.

Kui eksamid on sooritatud, siis saab kohe kätte paberi, mis kehtib nagu juhiluba. Paari nädala jooksul peaks postiga koju saabuma ka päris juhiload. (Seda päeva oodates...)

Kahe aasta jooksul tuleb läbida veel lõppastme koolitused, hoolimata sellest, et juhilubadel on kirjas, et see dokument kehtib 15 aastat.

Harjutamise aeg on selleks, et omandada kogemust ja teadmisi autojuhina. Kolm kuud pärast sõidueksamit võib end kirja panna juba järgmistele täiendavatele (loe: teine ja kolmas osa) kursustele. (Siis tehakse tavaliselt veel üks liberajasõit ja mingi lõppastme koolituse eksam oma isikliku autoga.)

Lõppastme koolitused:
(Sõiduõpetaja ütles, et kui ma teen kõik koolitused ühes ja samas autokoolis, siis saab ehk natukene soodsamalt)
II OSA - Teine koolitus maksab minu mälu järgi umbes 200 € (sisaldab 1 x 50 min teooriatundi ja 2 x 45 min sõidutundi).
III OSA - Kolmas koolitus maksab 500 € (sisaldab 4 x 50 min teooriatundi ja 4 x 45 min sõidutundi).
Lisaks:
Pimedasõit 90 €

Need kõik peavad olema tehtud kahe aasta jooksul pärast seda kui läbitakse sõidueksam.

Esmaabi koolituse kohta küsiti minult lihtsalt, et kuna viimati käisin. Õnneks Soomes õpitud ametiga läbisin korralikult kõik esmaabi koolitused ära (kolm aastat tagasi), seega ma ei tea, kas see maksaks autokoolis ka midagi? Iga nelja aasta tagant peaks vist teoorias käima end täiendamas uuesti, vähemalt nii mulle öeldi koolis esmaabi kursustel.

Kokku maksab Soomes juhilubade umbes 2300 €, (kui kukud sõidueksamil läbi, siis tuleb võtta lisatunde, näiteks sõidutund pidi 70 € maksma, seega summa muidku tõuseb ja sõidueksami tasu tuleb ka muidugi uuesti maksta).

Aga mul on juba homme sõidueksam! Loodame parimat.

Kui palju Teie olete autokooli raha maha matnud Soomes?
Kui palju juhilubade tegemine Eestis maksab?

11 comments:

 1. Sain hiljuti load tehtud(Eestis). Kogu lugu läks 1665€ maksma. Kõik need pimeda-, libeda-, säästu- ja muud tont teab sõidud on pastakast imetud rahalüpsmise võimalused. ARKi eksamil kukutatakse enamasti esimesel korral läbi.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Arvata on jah, et iga liigutus maksab ja veel kuidas. Soomes pole vähemalt koolieksameid, saab kohe päriseksameid minna tegema. Aja säästmise suhtes on see hea, ei pea ootama ja veiderdama.

   Delete
 2. Täpseid summasid enam ei mäleta aga umbes 3,5 aastat tagasi oli ~2000€. Seal siis esimene osa ja teine osa (pimedasõit, ökosõit, libedasõit) siis seda kolmandat osa veel ei olnud.

  ReplyDelete
 3. Esmane juhiluba kehtib ikkagi 2 aastat mitte 15. Teed ülejäänud eksamid/kursused ära, saad uue juhiloa, uue kehtivusajaga :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Juhiloa peal pidi kirjas olema 15a kehtivust, kuid kui esimese kahe aasta jooksul kõiki osasid läbi ei tee, siis kaob juhtimisõigus täiesti ära ja peab vist algusest tegema.

   Delete
  2. Jep, my bad. See aasta seadus muutus selle koha pealt. :)

   Delete
 4. Mina tegin ka just load eestis. Maksma läks 562 euri.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Appi olen kade. Või siis loll, sest ma käisin ka noorena Eestis autokoolis, aga jätsin ainult ARKI eksamid tegemata :D kallis viga...

   Delete
 5. Ull kopp ees su reklaamimisest, vóta ette endaga midagi.

  ReplyDelete