ARHIIV

27/06/2016

Miks lapsed peavad asju ninna toppima?

Andsin Lennartile eile porgandi nagu vahel ikka. Paar sekundit hiljem räägib ta mulle, et "Lennarti nina porgand". Ma oletasin, et seletab mulle jälle Olafi porgandininast, aga ta ei jätnud jonni ja kordas sama lauset. Märkasin, et porgandi otsast on väike jupp kadunud ja panin kohe oma peas pusletükid kokku ning sain aru, et issand küll - ta on porganditüki endale ninna pistnud!

Läksime vetsu, kus on parem valgus ja pintsetid. Aga tema ninaauk on ju nii pisike, et isegi pintsetid ei mahu hästi sinna. Mõtlesin endamisi, sügavamale ei tohi seda kuidagi lükata ja hüsteeriasse ka mitte end ajada. Nägin tõesti, et mu oletus on õige, sest oranži värvust paistis sügaval ninas.

No nii, mida teha, mida teha? Laps ei tohi paanikasse minna ega hingeldama hakata, muidu tõmbab selle tüki ju sügavamale. Kuigi nuuskamine pole tal väga selge, siis proovisin ja vajutasin tema teise ninaaugu kinni ja käskisin (näitasin ette) kuidas ta teeks. Ja ta tegi! Nii, oranž tükk paistis korraks välja, aga siis tõmbas ta selle ninna tagasi.

Proovisime uuesti sama trikki ja siis lükkasin ma automaatselt oma küüne porganditükki kinni, et see ei saaks enam tagasi ninaauku minna. Pildil on see tükk, mis siis ninna oli topitud.

Mulle tuli kohe meelde, kuidas õelaps rosinaid mitu korda ninna pani, lisaks sellele olid pisikesed autorattad ahvatlevad, mida võiks suhu panna. Poisid on ikka poisid. Ja üldse olen lugenud, et kõik lapsed pidid erinevaid asju enda ninaõõnsustesse suruma. Kas see on tõesti nii tore tegevus? Nii jube ja ohtlik. Raske seletada 2-aastasele, aga tema ilmest järeldan, et ta sai aru küll, et polnud eriti hea mõte vist...

Lastearsti sõnul kõige levinumad asjad, mida lapsed on endale ninna pannud (lisaks sõrmedele):
- väikesed legojupid
- Play Doh plastiliin
- paberitükid
- rosinad
- rasvakriidid
- pisikesi kivid
- marmorkuulid
- krõbinad ja kellogsid
- herned
- pärlid

1 comment:

  1. Loe ja imesta... Ma ei mäleta et minu omad midagi ninna oleks toppinud! Küll aga sai Agnete 2.a.-na tikud kätte, kukkus kisama- leidsin sauna eesruumist tooli pealt ta- põlev tikk käes... 😁

    ReplyDelete