ARHIIV

06/04/2015

Avalik imetamine on loomulik/ Luonnollinen julkinen imetys

Jah, minu meelest on avalik imetamine normaalne. Mind isiklikult häirivad rohkem need suitsetajad ja alkoholitarbijad. Inimestel on kuidagi vale arusaam asjast. Osav ema ei liputa enda nibuga teiste silme ees, vaid kasutab rätikut, marlit või tekikest, et oma lapse näljahäda privaatselt rahuldada. Alati ei lähe muidugi asi nii nagu plaanitud, aga kas siis emad peavad mustades vetsudes oma beebisid imetama? Kandelinas vastsündinu imetamist ei pane tihti tähelegi. Miks sellest peab nii suure numbri tegema?

Võibolla kümme aastat tagasi oleksin ma teistmoodi arvanud ja pole ka ime. Ma ei teanud, et lapse toitmine on nii normaalne tegevus. Ajad muutuvad, aga hetkel on nagu teatud asjadel täielik silmaga nähtav taandareng. Inimesed peavad ostma kallimalt mahetooteid, julgustama inimesi rohkem liikuma ja tervislikult elama, sinna hulka kuulub ka see rinnaga toitmine.

Tänapäeval ei olda nagu normaalsed, valik on olla hull ökoemme, fitnesstüüp või mingi muu äärmusliku eluviisiga inimene. Miks ei võiks lihtsalt olla tavaline, süüa suht tervislikult ja olla nagu kunagi... On justkui delikatess kui saad oma aiast salatilehti...

Emaks olemisest tahaks veel natukene rääkida. Paljud õnnelikud, kellel on keha taastunud ja säilinud hästi, on tähelepanu keskpunktis. Ma ise olen ka suht õnnelik, et kõhule arme ei tulnud, aga ega see ei säästnud mind ülemise osa kokku kuivamise eest ja kintsudel heledate armide eest. See on tegelikult ju pigem harv nähtus, et keha ei muutu üldse pärast sünnitust. Emad teevad tänapäeval pilte enda rippuvast ihust, mis pärast rasedust kõhule jäi, reklaamivad väljaveninud rindu ja kõike muud, mis on tegelikult täitsa loomulik eluosa, aga meedia on selle ajapikku unustanud rahvale näitada... ehk siis vanasti oli kõik selline tavaline ja inimesed ei imestanud rannas, et miks ühel või teisel võib kõhu peal arm olla, sest lehes ju küll selliseid inimesi ei ole. Tänapäeval peab elu olema täiuslik ja inimesed veatud. Pange tähele: stressivaba ka veel...

Jutt läks natukene laiali, aga tahtsin öelda, et minu meelest on avalik imetamine loomulik tegevus ja inimesed ei peaks suured silmad peas imetavat ema jõllitama. Mõnes mõttes on natukene huvitav ka selline käitumine nagu Soomes oli, et emad kogunesid kuskil kokku ja hakkasid meelega samal ajal õues oma beebisid imetama. Justkui selline propageerimine nagu näiteks geiparaad. Kas sellist on ikka vaja? Võibolla mõnel emal, kellel imetamine ei sujunud nii loomulikult või piima ei tekkinud, võtab seda väga isiklikult.

Samuti võib ka seda postitust võtta nagu õhutamisega. Näiteks minu esimese lapse imetamine oli keerulisem, valusam ja kestis vähem, aga võibolla olingi ma hoopis kogu teemast stressis. Minu postituse point ei ole öelda, et emad peavad lapsi imetama, vaid see, et kes tahavad imetada väljaspool kodu, siis see on normaalne ja nad ei peaks seda häbenema.

Suure saladuskatte all võin öelda, et olen ise ka imetanud laevas, rongis, korra isegi IKEA riiulite vahel, toidupoes ja kindlasti ka kuskil mujal. Pole kordagi inimeste kurjasid pilke näinud, sest ma ei teinud seda kogu maailma tähelepanu saamiseks. Näljane ja nuttev laps pole minuarust sugugi parem versioon avalikus kohas. Aga tänapäeval ei tohi lapsed poes nutta ka. Pole ime, et ma ei julge lastega eriti poeski käia. Ühiskond lausa sunnib meid - emasid kodus oma lapsi peitma kuni nad on piisavalt viisakad ja targad, et ka väljaspool kodu end näidata. Hetkel on täpselt selline tunne.
[Translate]

Minun mielestäni tupakoitsijat ja alkoholin juojat häiritsevät kyllä paljon enemmän. Ihmisillä on jotenkin vääristynyt käsitys siitä julkisesta imetyksestä. Eihän äiti näyttää rintoja kaikille, vaan taitavampi ruokkii jopa lapsensa niin, että ihmiset eivät edes huomaa, että hän imettää. On kantoliinoja, pyyhkeitä, liinoja. koko maailma ei näe hänen varustusta.

On jotenkin outo, että nykyään pitää olla heti joku ekoäiti tai vastaava, että uskaltaisi imettää lapsensa jossain muualla kuin kotona. Mainostetaan kaikkia mahdollisia luomutuotteita ja ostetaan niitä kallilla rahoilla, vaikka aikaisemmin ihmisillä ei ollut muuta kun luomujuttuja pellolla ja imetyskin oli paljon luonollisempi asia. Mihin maailma on menossa?

Kannatan lasten imetystä, mutta en myöskään ymmärtää ihan täysin sitä kun esimerkiksi Suomessa järjestettiin joku äitien tapaaminen, jossa ne sitten imetti lapsensa kaikki saman aikaan jossain ulkona. On se vähän kuin homoparaati? Mitä jos joku äiti, kenellä imetys ei onnistunut, kokee sen henkilökohtaisesti tarkoitettu hänelle? Myös minun blogipostaus voi tuntua vähän samankaltaiselta, mutta se ei ole ollenkan minun tarkoitus. Minun jutun pointti on se, että imetys on normaali ja ei tarvitse tehdä siitä noin isoa numeroa. Minun esikoisen imetys ei sujunut niin hyvin kuin toisen lapsen kanssa, mutta ehkä sekin johtui osittain siitä imetys-stressista, mitä meidän yhteiskunnassa on.

No comments:

Post a Comment