ARHIIV

01/12/2015

Kuidas Soomes paberimajandus 15 minutiga korda saada?

Kui mina kolisin Soome, siis ma ei mäleta, et ma oleksin pidanud enda pead vaevama mitu kuud paberimajanduse tõttu. Siis vist polnud nii palju eestlasi siin. Viimastel aastatel põhiliseks probleemiks on see, et tullakse Soome ja tahetakse ajada paberid korda, kuid ei teata, kust alustada, mida on vaja ja nii edasi. Mõnes mõttes on see süsteem siin Soomes "nokk kinni saba lahti". See tähendab seda, et töötamiseks on vaja paberid korda ajada ja elamiseks on vaja töökoha paberid kätte saada.

Mina soovitan minna ja teha kähku paberid korda ja öelda, et oled "ajutiselt Soomes" ning hiljem kui on aega oodata, siis neid asju saab alati (maistraatti) ümber muuta ja viimistleda end isikuks, kes viibib siin rohkem kui aasta. Võtke pass kaasa!

Mõtlesin, et tutvustan teistele sellist kohta Helsingis nagu IN TO FINLAND, mille koduleheks on www.intofinland.fi. (Vali lehel näiteks inglise keel kui soome keelt ei oska veel piisavalt.) Minu sugulane käis seal paar kuud tagasi ja sai paberimajanduse ühe lõunapausi ajal korda aetud. Seal majas on olemas ühes kohas KELA ja VERO kontorid ehk siis sealt saab endale henkilötunnuse ja vero% töötamise jaoks.

Kopeerin siia veel paar tähtsat lauset:
"Töihin Suomeen tilapäisesti tuleva työntekijä voi saada suomalaisen henkilötunnuksen verotoimistosta. Jos henkilötunnusta hakeva työntekijä aikoo oleskella Suomessa vähintään vuoden, henkilötunnuksen antaa edelleen maistraatti."

See tähendab seda, et kui Sa tuled ajutiselt Soome, siis saad enda paberid korda ajada IN TO FINLAND asutuses, kuid kui plaanid jääda siia elama kauemaks kui aasta, siis nende paberite korda ajamiseks tuleb minna ikkagi "maistraatti" (perekonnaseisuametisse?). Vaata veel siit lingist.

In To Finland kontaktandmed:

Aadress
Salomonkatu 17, A-porras, 2. krs
PL 20, 00232 Helsinki

Avatud
esmasp-reede kl 9-12 ja 13-16
info@intofinland.fi

No comments:

Post a Comment