ARHIIV

20/11/2015

Kõik, mis mulle Soomes meeldib TOP 20

Postitus, milles tõin esile oma arvamuse asjade kohta, mis mulle Soomes ei meeldi, sai vastukaja ka facebooki grupis. (Seda eelmist postitust näeb siit.) Liikluskultuuri kohta jagunesid arvamused kaheks, aga üldpildis olid päris paljud minu kirjutatud punktidega isegi nõus. Paljud olid seda meelt, et paberimajandus on siin Soomes justkui kiviajast, mille ma võiksin veel sinna tegelikult lisada.

Lubasin tuua välja ka head pooled, miks mulle siin riigis meeldib elada ja ausalt öeldes ei teagi, kust oleks loogiline alustada. Kuna ma olen lapsepõlves elanud Eestis ja kogu täiskasvanud elu siin Soomes, siis mul pole võibolla kõige paremat võrdlusmomenti, sest aja jooksul on kindlasti paljud asjad muutunud, kuid kirjutan, mis mulle meelde tuleb:

1. Kui ma siia kolisin, siis esimene asi, mida märkasin oli see, et rongiliiklus on ääretult mugav ja hea (kahjuks talvel need küll hilinevad vahel ikka). Viimaste aastatega on õnneks Eesti ka oma loksuvatest vagunitest lahti saanud. Samuti Helsingis liigeldes metroosõit on täielik ajavõit. Kõige kiirem liiklusvahend ja (kunagi) ei hiline. Aga kuna ma ise Helsingis ei ela, siis pole mul sellest metroost väga palju kasu. Ainult sõbranna juurde minnes!

2. Töökoht on töökoht. Oled ärimees või koristaja, sa teenid raha ja oled aksepteeritud samal viisil. Lihttööline on inimene, kellele sobib samamoodi viisakalt "Tere!" öelda. Ei pea häbenema. Päriselt.

3. Müüjate suhtes on inimlikud tööajad .(v.a. Nüüd jõuluajal on pühapäeviti ka poed 9-21 avatud). Ahjaa, muidugi lähipood Siwa on ikka kella 23-ni avatud.

4. Tööajad on natukene varasemad võrreldes Eestiga. Siin põhiliselt algabki tööpäev juba hommikul kella 6-8 ajal ja lõppeb 14-16 ajal. Lapsed viiakse varem lasteaeda ja tullakse neile ka üldiselt 15-16:30 ajal järgi. Ma ei arvestanud nüüd öövoore...

5. Lasteaia järjekorra süsteem on hea. 4 kuud on ooteaeg ja kui töökoht või kool algab lapsevanemal mingil põhjusel kohe, siis linn peab leidma lapsele 2 nädala jooksul kuhugi lastehoidu koha. Alati see ei lähe nii nagu peaks, kuid siiski mitte keegi ei pea panema oma last järjekorda juba siis kui ta sünnib.

6. Hea on põhjamaal veel see, et naised saavad emapalka. Mehed saavad ka isapuhkust. Kahjuks otsene emapalk kestab ainult 9 kuud (see sõltub eelnevast palgast) ja pärast seda saavad kõik kodus olevad vanemad võrdselt (sõltumata palgast) "kodusolemisetuge" "kodinhoitotuki" kuni lapse 3-aastaseks saamiseni. Paljudele soomlastele, kel laenud kaelas, see kodusolemisetugi (siit vaata, mis summa see täpselt on) ei piisa, seega pannakse alla aastased lasteaeda ja minnakse tööle.

7. Lasteaias on rohkem kasvatajaid laste arvu kohta kui näiteks Eestis. Kuigi nüüd see muutub (muutus juba?) Eelkool toimub osades kohtades lasteaias ja mõnes kohas kooliruumis (eelkool kestab tavaliselt igal argipäeval 4 tundi). Ja eelkool on tasuta! Olen kunagi kirjutanud pikalt ja laialt lapsevanema ehk minu silmade läbi "Lasteaiasüsteem Soomes" postituse.

8. Koolitustest rääkides, siis töötukassa kaudu saab päris hästi end kurssi viia soome keelega ja edasi õppida. Õpilane saab kuidagi moodi ära elatud ja ei pea otseselt nälga tundma. Eestlased oskavad nii kui nii paremini rahaga ümber käia (säästa) kui soomlased.

9. Ametikoolis õppimine on samuti hea valik, sest ka selle hariduse põhjalt saab ülikooli või ametikõrgkooli. Keegi ei vaata viltu. Muide Soome riigile on tähtis, et ükski põhikooli lõpetanud noor ei jääks tühja peale istuma (kui ei tea näiteks, mida tahab edasi õppida või ei saa mujale kooli sisse), sellepärast on paljudes kohtades olemas ka 10. klass (võibolla ka hinnete paranduseks) või starttiluokka, kus tutvustatakse erinevaid ameteid. See, et ma omal ajal Treffneris 12. klassi ei läbinud, pole mu eluteel siiani veel takistuseks olnud. Väga palju õppimist toimub Soome koolides praktikate kaudu, mis on tegelikult päriseluks palju parem. Teooria on alati natukene teistsugusem kui reaalne töö koha peal. Minu mälu järgi juba 8. klassi õpilased peavad endale nädalaks praktikakoha otsima.

10. Soomes on astmeline tulumaksuprotsent. Selles suhtes, et minule on see hetkel hea, sest ma ei teeni eriti midagi, kuid need, kelle palk on suurem, nemad maksavad ka rohkem riigile. Mõni postiviine asi ongi teisele hoopis negatiivne.

11. Poes ALE tähendab -25% kuni -80% soodsamalt, mitte -5%. See tähendabki, et soodukate ajal on võimalik seotada endale korralikult hilpe ja muid asju kui vaja. Vahel ostan lastele riideid valmis, aga tavaliselt ma ei oska ikka nende pikkust ja jalakasvu ette näha. Ja kirbukad pidavat ka siin väga head olema, kuid kahjuks minul seda kirbukaõnne pole peaaegu kunagi.

12. (Toidu-) Poodides on tavaliselt palju ruumi käruga seigelda. Putka taolisi poode pole ma eriti kohanud. Mulle meeldib, et tegelikult poodides on lai valik tooteid (just neile, kellel on erilisem menüü: gluteenivaba, laktoosivaba jne). Kusjuures igas poeketis on omad tooted näiteks Rainbow, X-tra, Eldorado ja Pirkka, mis on soodsamad kui muud kaubamärgid. Mina näiteks ostan alati X-tra nõudepesutablette ja nõud jäävad alati väga puhtad. Aga alati odav pole parem... Kiidan siinkohal veel puuvilja valikut ka! Eestis on ikka paljudes poodides väga kesine seis selle koha peal. Kuna ma söön iga päev umbes 50-500 grammi puuvilju, siis on see minu jaoks väga tähtis, et poes oleks värsked ja maitsvad puuviljad. Oo jee - mandariinihooaeg.

13. Eriti tore on see, et hulkuvate korte asemel on igal pool armsad oravad, võib kohata veel jäneseid, ja rebaseid. Hüljatuid kasse ma pole ka siin veel märganud ja koerad on ikkagi väga tunnustatud koduloomad meie kandis. Kuna ma kardan kasse ja koeri, siis minu jaoks on see ikka väga positiivne asi.

14. Soomes elades on hea see, et siin saab oma emakeelt ka rääkida, selle võrra palju on siin ikka eestlasi ümber ringi. Vähemalt ei unune päris ära.

15. Mis mulle veel meeldib on see, et enamus kortermajade rõdud on ilusad ja korralikud, suurte klaasidega. Ei peagi kartma, et astudes läbi rõdu kukud. Meie rõdu on suviti justkui üks lisatuba, annab nii palju ruumi juurde. Tavaliselt on meil seal lastel basseingi.

16. Üürikorteris elades on meil igatahes hea, et veemaks kuulub juba üürihinna sisse (olgugi, et üür minu silmis liiga kallis on) ja olen aru saanud, et ega elektergi (näiteks Eestiga võrreldes) pole just kõige kallim.

17. Üldpildis on väga tore see, et jalakäijate ja rattateed on suhteliselt heas korras. Rattaga sõidetakse siin aastaringselt tööle ja kooli. See on väga populaarne. Ma sõidaks ise ka rattaga, kuid see varastati ju ära. Kui nüüd teemast natuke kõrvale kaldun, siis... Hakkan mõtlema, et meilt on üldse kuidagi maru palju asju ära varastatud siin Soomes (paar korda kelder tühjks tehtud, autos käidud, autogi rõdu alt öösel ära varastatud!) Ja teisest autost varastati isegi mulle kingitud leopardimustriga pehmed käerauadki ära. Soomlased süüdistavad muidugi kõiges mustlasi (või siis eestlasi).

18. Lastega kodus olles tean, et igas linnas on päris palju huviringe, kus võib lastega käia. Ka kogudused (Seurakunta) korraldavad igasuguseid pere-teemaõhtuid, kus võivad käia ka need, kes ei kuulu kogudusse. Olen ise siin praktikate ajal olnud (ja samal ajal tööl olnud seal) meie linnas koguduse päeva- pereringides (päiväkerhos) ja mul on väga hea kogemus. Need on tavaliselt tasuta! Lisaks on meie linnas veel perekeskus, aga millegipärast pole ma viitsinud seal viimasel ajal käia. Peakski minema.

19. Soome on piisavalt kaugel, kuid siiski lähedal. Sest kui on vaja Eestisse minna, siis sinna on kokkuvõttes Lõuna-Soomest päris lühike reis. Lastega tundub jah muidugi see vahel terve igavik, kuid tegelikult on ju ainult laevale minek ja juba Eestis!

20. Viimaseks kirjutan siia, et mulle meeldib elada Soomes, sest ma olen lihtsalt juba ära harjunud. Mulle meeldib nii, et käin Eestis sugulastel külas ja tulen tagasi siia. Millegipärast alati kodus (Soomes) olles tunnen ma end palju vabamalt, mugavamalt ja seda näiteks kasvõi seetõttu, et Soomes igaüks riietub nii nagu tahab. Siin on moes see, mida tahad kanda. Eestis on kõik kuidagi ühtemoodi ja kui erined, siis saad pilgud kaela.

Seekord siis selline kirjutis! Ootan jällegi teiste vastukaja, arvamusi, kogemusi, erimeelsusi!

Leidsin muide eestikeelse juhendi neile, kes on huvitatud tulema Soome tööle:
http://www.te-palvelut.fi/te/fi/pdf/esitteet/soometoole_viro.pdf

Lisan siia lõppu veel ühe rõõmsa pildi sellest, kuidas ma üle pika aja esimest korda (Soomes) täiskasvanuna metsas marjul/seenel käisin. Ja kahjuks pean ütlema, et seenelkäik pole ikka minu värk. Mulle meeldib metsas jooksmas käia, mitte midagi muud.

No comments:

Post a Comment