ARHIIV

12/11/2015

Kõik, mis mind Soomes ärritab TOP 10

Leidsin bloggeri mustandite kaustas oleva pooliku postituse ja mõtlesin, et täiendan seda natukene ja toon enda mõtted lõpuks ka avalikkuse ette. Miks mitte?

Ütlen kohe alguses ära, et kes ei viitsi mu vingumist lugeda, siis oleks mõistlik see postitus vahele jätta. Ma elan oma valikul ja vabast tahtest siin Soome riigis ja olen väga paljude asjadega rahul, aga vahel võib ju ennast välja elada? Olen mitmeid kordi teinud märkmeid ja täna tahan ma selle postituse oma blogis avaldada. Kogusin nimekirja mõned asjad, mis mind Soomes häirib või mis mulle üldse ei meeldi. Võibolla on ka Eestis ja mujal maailmas samad probleemid, aga mina kirjutan seda, mida mina läbi oma silmade igapäevaselt näen. Kindlasti on ka erandeid, aga mina lähtun hetkel nüüd enda tähelepanekutest. Luban, et teinekord teen siis TOP 10 positiivsetest asjadest!

1. Esimesena tuleb mulle meelde kohe Soome liikluskultuur. Ma ei taha kedagi otseselt maha teha, aga räägin, mis mulje minule on jäänud. Olgugi, et mul pole lube, siiski mõnda asja ma ikka tean. Autojuhid ei lase ülekäigurajal inimesi üle. Ehtne näide sellest, kuidas mina seisin (eelmisel talvel) ülekäiguraja ääres vankri kõrval ja lisaks veel käe otsas teine laps, kelle seljas oli kollane helkurvest ning lugesin kokku, et neli autojuhti sõitsid tuimalt mööda. Viimane lausa kiirendas enne ülekäigurada! Kuna ma olen Tartust pärit, siis see on lihtsalt nii ebaloomulik käitumine. Tahaks mõnele autole vihaselt järgi joosta ja küsida, et mille jaoks need ülekäigurajad on tehtud?

2. Kui meie sõidame autoga ja peatume enamus kordi viisakalt ülekäiguraja ees, siis päris paljud hoopis lehvitavad käega, et me edasi sõidaks! Sest nad pole ju (tänu eelmisele punktile) harjunud sellega ja nad ei saa aru, et kui auto on juba seisma jäetud, siis oleks lihtsam ja mõtekam juba teed ületada, mitte seal käemärke jagada ja autojuhile silmi pööritada. Õnneks päris paljud soomlased siin meie kandis kasutavad helkurveste või teisi suuri helkureid ümber käte ja jalgade. Moevärk, millest ilmselt eestlased aru ei saa, aga pimedal ajal tõesti väga paljud soomlased käivad õhtuti jalutuskäikudel trenni asemel. Eestis oleks mul näiteks piinlik kollase helkurvestiga ringi käia kui ma poleks teetööline, aga Soomes oleks see täiesti aksepteeritav. (Lastele olen ka talvel pimedal ajal need vestid selga pannud.)

3. Liikluskultuurist natukene veel. Paljud autojuhid ei kasuta tulesid. Eriti neid suunatulesid. Kunagi oli isegi artikkel lehes sellest. (Samamoodi nagu kunagi kirjutasin postituse teemal  "Saatana virolainen", siis pärast seda kirjutati kohe ka artikkel eestlaste vihkamisest Soomes, aga see selleks...) Juhid vist arvavad, et ratturid ja jalakäijad tahavadki teeservas oodata autode järgi, sest juhid ju üle tee üldiselt teisi ei lase, aga ise ei näita ka kuhu suunda nemad lähevad. Eelmisel aastal kirjutasin lause: "Eks ma siis passin vankriga ühe tee ääres ja siis teise... Õnneks jalakäijate teed on suhteliselt heas korras."

4. Järgmisena jääb mulle ette soomlaste toidukultuur. Kui poes käime, siis ei leia me riiulitelt korralikke suitsusinke ja vorste. Kas ma ei oska otsida? Mul hakkab kahju, et T ei leia kunagi endale midagi head (sest tema "hea" pole maiustus). "Savustettu" sink jah, aga siis on see tavaliselt mage ja see väike tükk maksab ka alates 5€. Kui vahel harva leiame midagi sarnast, siis öeldakse mulle sellepeale, et "nagu päris!". Miks ei võiks normaalseid tooteid müüa nende "light" ("kevyt") toodete asemel? Tahaks ikka toidumaitset ka tunda. Tegelikult tean küll, et seadus vist määrab siin selle soolasisalduse... Äi ütleb alati sellepeale, et Soome riik hoolitseb rahva tervise eest. (Singi suitsetamisel tekivad kahjulikud ühendid ja liiga palju soola pole ju tegelikult kellelgi tarvis.)

5. Leib! Miks see peab iga kord järgmisel päeval juba kuivanud olema? Ma ei taha ainult kuivikute peale võileiba üles ehitada. Kuid päris näkileivad on siiski mu lemmikud (just need peenikesed "hapankorput").

6. Enamus kana-ja lihatooted on kõik sama oranżi maitseainega üle valatud. Õnneks on ka maitsestamata tooteid, kuid need on tihti kallimad. Poodides on hea see, et riiulivahed on laiad ja end ümber pöörates ei lähe automaatselt teisele inimesele külgepidi pihta. Eestis olles ma olen nii kohmetu.

7. Mainimata ei saa jätta ka "makkara". See tähendab ju maitsepoolest sardelli (kohe kindlasti mitte grillvorsti) mida nad aastaringselt tule peal söövad, küll ketšupi või sinepiga. Parema maitselise grillvorsti hinnad algavad umbes 4,99€ 4 tükki. Šašlõkist ma parem ei räägigi, seda lihtsalt pole. Ja mida pole, seda tahaks. Õnneks saab liha Eestist kaasa osta, ei teagi, et millal selle vedamist hakatakse seadusega piirama...

8. Kurdan siis otseselt raha üle ka. Üürikorteri hinnatõus. Kui me kolisime kolm (nüüd varsti juba neli!) aastat tagasi siia kolmetoalisesse korterisse, siis kuu üürihind oli (alla?) ~700€. Kirjutasin jaanuaris: "Eelmisel nädalal tuli jälle lühike kiri koju, mille sisuks oli see, et märtsikuust alated on meie üür kõvasti üle 800€. Mind nii ärritab, sest selle raha eest pole me ikka saanud vannitoa remonti (viimati remonditi seda siin vist 15 aastat tagasi) ja üleüldse mitte midagi." Hinnad tõusevad igal pool - ma ju tean, aga see lihtsalt on nii vastukarva mulle kui ühe aastaga üürika hind umbes 40€ kallimaks muutub. Tekib küsimus, kas üürikorteris elamine on üldse mõistlik valik? Vist mitte, aga neid plusse ja miinuseid ma praegu siia kirjutama ei hakka.

9. Olen veel märganud, et Soomes baarides ja pubides ei saa peaaegu mitte kuskil peale kella 21:00 või (väga heal juhul) 23:00 mitte midagi süüa. Kas ikka on nii väga imestamisväärt, miks soomlased kiiremini ja hullemini end purju joovad ja siis pärast pidu kebabi või burgereid söövad (mina muidugi pugin ka, sest kõht on selleks ajaks hirmus tühi). Võiks kasvõi leivakesi või sibularõngaid müüa õlle kõrvale... Mis siis, et ma õlut ei joo, aga snäkkida meeldib mulle ikka. Ja muidugi mainin ka selle ära, et Eestis ei pea ma tantsima klaasikildudes, aga siin on see väga tavapärane. See tähendab, et kui Eestis juhtub kellelgi õnnetus ja klaas läheb katki, siis üldjuhul see ikka koristatakse suht kiiresti tantsuplatsilt ära, aga Soomes lastakse rahval hommikuni pidutseda. Pole eriti tore kingataldadest klaasikildusid välja kookida.

10. Viimasena mind ennast häirib see, et ma ei julge avalikus kohas eesti keeles rääkida, sest kardan, et soomlased vaatavad mind kui illegaalset sisserändajat. Ma ei viitsi taluda neid mõtteid, mida saadavad teiste inimeste eelarvamustega pilgud. Asi on vist minus?

Mida arvavad teised Soomes elavad eestlased?
Kas minu kogemused ja arvamused on väga erinevad Teie omast?

Loe veel postitust: "Kõik, mis mulle Soomes meeldib TOP 20"
Ja nüüd kaldun natukene teemast kõrvale. Nimelt olen paaril korral enda uuest armsast küünlajalast pildi pannud blogisse. Kui kedagi huvitab, siis Iittala "Kastehelmi" küünlajalad leiab siit Iittala internetilehelt. Meie poes Valintatalos on mitu kuud juba olnud mingisugune kleepsude kogumine ja mina saingi enda 20 kleepsu täis ning lunastasin endale siis küünlajala. Tavaliselt ma ei viitsi nende kampaaniatega eriti kaasa minna, kuid seekord oli ju tegemist küünlateemaga.

Mida te olete kleepsudega endale saanud?

23 comments:

 1. No see liikluskultuuri osa on sul ikka küll täiega mäda! Mine käi korra Tallinnas ja tule siis uuesti rääkima. See, et neli autot jõuab sust mööda vuhiseda, no ma ei tea. Kui mina oleks nt neist viimase auto juht ja näeks et tagant tühi... Milleks peatuda kui sa kohe niikuinii üle saad minna. See jah, et juba peatudes suurt viisakust üles näidates kästakse edasi sõita, vot neile tahaks küll vastu vahtimist anda :D
  Toidukultuuri ja pubide(*) snäki valiku kallal ma leian, et ei tasuks ka viriseda. Ikkagi teine rahvas, nende kombed ja maitsed. Kes tahab leiab omale eesti maitsetele kohaseid alternatiive või külastab eesti poodi!
  * tegelikult ei eksisteeri siin pubisid kui sellised mida eestlased teavad. Siin on baarid ja restoranid. Ühest pubist tunnen küll puudust :D

  ReplyDelete
  Replies
  1. No Tallinn on jah omaette "maailm" liikluse koha pealt!

   Eesti poest mainin nii palju, et iga jumala kord kui sealt kiiruga on midagi ostetud, siis on olnud kas hapukoor või leib juba eelneva päeva kuupäevaga ja minul on kuidagi tekkinud siin Soomes elades selline usaldus, et poes unustan kuupäevi kontrollida, sest Soomes ma pole märganud, et "parim enne" tooteid müüdakse täishinnaga. Seega eestlased ikka teevad äri, aga kahjuks endal mainet maha kui osades kohtades vanat kaupa müüvad. Eesti poes ma isiklikult eriti tihti ei käi (2 korda aastas max), sest meie linnas sellist veel pole.

   Aga pubisid otseselt vist tõesti sellise nimetuse alt siin ei leia kui nüüd mainisid, et Soomes pole pubisid, kuid päris mitu kohta meenutavad küll olemuselt pubi!

   Delete
  2. Lisan siia ka veel:

   Sellepärast kirjutasingi postitusse, et ma olen pärit Tartust, sest Tartus on ju megapalju ülekäiguradasid ja olin harjunud, et jalakäijat austatakse rohkem :)

   Delete
 2. Liikluskultuuriga sada prosaa nõus. Mees just rääkis mulle, et meil naabrimees sõitsi 80km/h alas 50km/h ja ringiteel keeras lambist ära. Ei suunatuld ega midagi. Mees ütles, et "korralikud" pereisad ongi sellised. Maanteel hoiavad liiklust kinni aga kui linnas siis keeravad nii kuidas tahavad.
  Söögi kohapealt ei oska kaasa rääkida. Ma vist 10 korda seda makkarat söönud. Kõik grillimise ajal joogisena. Koju seda ei osta sest on ma võin jahust sellest ise ka kokku mäkerdada. Ilge rõvedus.
  Ja keele kohapealt, ma kartsin ka rääkida. Pigem kardan ma juba eesti keelt rääkida. Meil hakkab tuumajaam tööle jälle ja meeeeeeeletutes kogustes eestlaseid tuli linna. Lapsega rääkin soome- eesti segu ja mehega eesti keeles.

  ReplyDelete
  Replies
  1. No näedsa, eelmine just ütles, et liikluse koha pealt eksin, aga ju siis oleneb, kelle vaatenurgast vaadata ja kes teab, kus Soome osas siis keegi täpselt elab :D

   Lisan veel, et tegelikult meie ka seda vorsti "makkarat" ei söö tavaliselt, kui siis teatuid sorte maitsestatuid küüslaugu/peekoni vms vahel suvel grillides.

   Delete
  2. No mina ei tea. Autokool on küll soomes lebo. Ausalt on. Vigasid vaadatakse suuruse järgi. Kui teed lambi vea ja kedagi päris surnuks ei sõida siis on ok ja saab läbi. Mees just tegi suvel load soomes ja tegin teooria ja sõidu esimese korraga.
   Endal see tee kohe ees.
   Liikluskultuurist aga isegi meil raumal kurdavad sommid. Eile just ootasime, et ringteele minna. Ringteel on see pisikene piimapakk ja keerab suunda ei näita, peale seda tuli veel 2 autot nii, et suunda ei näidanud. Me nagu lollakad ootasime, et saaksime edasi liikuda.
   Teine asi on talverehvid. Sommidele meeldib kokku hoida, ega ennem rehve ei vaheta kui 1. dets kui kohustuslik või kui lumi maha tuleb. Meil oli ükshommik -8 väljas ja no päris närvi ajas. Libisesid nagu lehmad jääl, kes sõitis 30 km tunnis, kes ronis tagumiku kinni, sest viimasel hetkel sai alles seisma.
   Ja see ületee laskmine. Meil siin raumas lastakse, aga ka siis alles kui poole jalaga sebra peal. Samas kui laps käeotsas, siis sa ei roni ju sebrale kui auto tuleb suurel kiirusel.

   Delete
  3. Rehvide vahetusega tuli praegu meelde see, et iga jumala aasta lumi üllatab autojuhte :D... alati lehes sama tekst.

   Delete
 3. Eeehhh....Tallinnas tundub see liiklus nii ja naa. On kohti, kus jäädakse ootama, et sind üle lasta, aga ütlen ausalt - väga palju olen ka mina ülbe ja hakkan lihtsalt üle tee astuma (õiges kohas loomulikult) kui näen, et tulevad autod on alles kaugel - need jäävad ise seisma, kui minuni jõuavad. Kui ma teepervele ootele jääks, siis ma vist ei saakski üle.
  Õhtustest jalutuskäikudest nii palju, et näiteks vene perekonnad jalutavad õhtuti väga palju, sh väikeste sülelastega. Natukene vähem on eesti perekondi ning veel vähem on siis selliseid inimesi, kes kas jalutavad, teevad kiirkõndi või jooksevad õhtuti. Suvel on neid inimesi rohkem - praegu on pime ja tavaliselt oleks külm ka, aga hetkel seda külma pole.

  Ja toitude puhul - ma ei tea, mul pole veel õnnestunud osta poest täishinnaga lõppevat kaupa (või on see alati märgistatud) aga ma olen ka ammu harjunud kuupäevi vaatama ja tavaliselt võtan oma kauba resti kõige viimasest otsast, sest seal on kõige uuem ja värskem kaup :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Siin on jah enamvähem alati soodukas kui kuupäev hakkab kukkuma.

   Delete
 4. Aga kas siin pole selline asi mängus, et üle lastakse siis, kui on selgelt näha, et inimene tõesti hakkab minema üle tee, mitte ta ei seisa lihtsalt niisama ülekäigu juures? Proovi järele, astu pool sammu tee peale ja kas siis ka ei peatuta? Minu meelest ka Eestis nüüd uue seaduse järgi peab tegelikult peatuma ainult juba ülekäigurajale astunud jalakäija puhul, mitte kui ta seal juures seisab. Ja need lehvitajad võibolla tõesti ei kiirustagi kohe sel hetkel üle tee minema ja kui keegi nende arvates ilmaasjata vaeva näeb, siis viipavad teda edasi.

  Seda ka, et kui sa juba Eesti puhul teed liikluskultuuri osas vahet Tallinna ja Tartu vahel, siis on suht veider rääkida kaugelt suurema riigi puhul kogu Soomest kui ühesugusest.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Hmmm, hea tähelepanek, kuid pean tunnistama, et olen viibinud erinevates linnades Soomes ja ülekäigurajad on siiani olnud autojuhtide meelest vist ainult linna kaunistuseks.

   Delete
 5. Soome sellise liikluskultuurilise käitumise kohta olen kuulnud, et neile autokoolis õpetatakse, et kui jalakäija tee ääres seisab siis ei pea üle laskma. Kui aga jalakäija astub tee peale, siis tuleb seisma jääda.
  Ma ise ei ole soome autokoolis käinud ja ei tea kui tõele see vastab.
  Toidupoes, pean tunnistama, et olen äärmiselt rahul toiduvalikuga kuna mul on laktoosi talumatus. Pm Eestis käies tuleb piim soomest kaasa osta.
  Oranžiks värvitud liha on jah poes, aga on loomulikult ilma selle värvita ka liha ikka. Kui sa vaatad kõige odavamat liha, siis jah vahel on see just see Oranžiks värvitud liha aga millegi pärast olen kindel, et selle liha kvaliteet ei oleks muud moodi talutav kui selle maitsestatud värviga.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Kirjutasin enda arust ka, et maitsestamata liha on Soomes, kuid hind on ka poole vôrra kallim sel juhul. Eestis on vähemalt rohkem erinevaid maitseid kui kolme sorti. Aga eelistan siiski maitsestamata liha säilitusainete tôttu, kuid vahel ostan ka marinaadis asju ja pesen liha kraani all puhtaks (nii uskumatuna kui see ka tundub) ja maitsestan uuesti.

   Miks lihavalik on minu silmis väike? Sest mulle ei maitse need "rypsi- ja viljapôrsad".

   Delete
 6. Panen ka kirja mõningad asjad mis mind Soomes elades häirisid:
  - igasugused erinevad slängid
  - igavus
  - kallis üür
  - üle mõistuse keeruline paberimajandus
  - raadiost tuleb ainult üks ja sama muusika
  - aeglased, passiivsed, ebasotsiaalsed, eemalolevad inimesed
  - ropendamine
  - kallis ühistransport

  Ma ei hakka midagi suuremalt lahti seletama. Jään ootama seda lubatud positiivset teemat siis mille alla samuti asjad ritta laduda.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ja muide Eesti raadiost tuleb ka aastaid juba suht sama plaat :D iga kord samad lood.

   Delete
 7. Kusjuures paberimajandust mainiti mulle teises kohas ka. Kuidas selle unustada sain? Ju siis pole KELAGa viimasle ajal sagimist olnud :D

  Muide, peakski postituse tegema sellest, et kuidas ühe päevaga kòik paberid Soomes korda ajada. Paljud ei tea, et Helsingis on üks koht, kus kòik kontorid ühes majas.

  ReplyDelete
 8. mul hoopis vastupidine arvamus. Autoliiklus tunduvt rahulikum ja viisakam. Kuna eelistan maitsestamata liha, siis ses teemas ei oska sõna võtta. Küll aga meeldib mulle vâga see, et poes on suures valikus "luomu" tooteid ja mõustlikuma hinnaga kui samad asjad Eestis. Poolfabrikaadid, vorstid, singid jälle vastupidi maitsevad paremini ja "lihasemad". Ok suitsuvorsti käime Eestist ostmas. Aga üldine hinnatase on kallim küll ja see üüri tõusmine 5% aastas paneb mõtlema jh, et vast parem ikka oma elamine osta.

  ReplyDelete
 9. Ma käisin Soomes ainult ühe päeva hiljuti ja ka märkasin, et jalakäijaid üle ei lasta, suunda ei näidata ja kesklinnas pargitakse jumala tee peale, misjärel on see osa, kus sõita saab, jumala kitsas. Ehk siis tänavad ongi kuidagi kitsad kohati.

  ReplyDelete
 10. EI tea olen nii soomestunud ja köik söbrad tuttavad soomlased.Kodus räägin eesti keeles ja lapsed käivad kodu kandis lastesias.
  Et uur peavalu ei teeks suure töusuga soovitan järjekindlalt taotleda linnakorterit,muidugi sissetulek ja vajalikus määrab.
  Minul liikluses hslbu kogemusi pole ei ärritu kui auto ei peata ulekäigurajal .Kui su mehele jalakäia lehvitab mine aga..on see viiskakus tema poolt .Siin pole mingeid harjunusi.
  Soome toidu söömine vötab aega harjumiseks.Kui ikka eesti parim lsusl on siis on vähetöenäoline ,et soome toidud meeldima hakkavad.Leiba vöib micros pehmeks teha ,poes kohmitseda ja otsida suurema kuupäevaga leiba vöi siis loobuda ja vaadata osi oste mujalt.Toit on kallis.Arukas naine oskab teha sööke odavalt ja tervislikult 50 e nädalas saad korralikult suua kui nupp nokib.

  ReplyDelete
  Replies
  1. 50€ kulub ehk 3-5 päeva peale vabalt. Kui jaksaks igat senti lugeda, ehk siis õnnestuks säästa, kuid kuna ma ei viitsi kogu aeg toidukorvi arvutada, siis kulub toidule kuus ma arvan 350-500€. Ja ma arvan, et see on täiesti reaalselt ka nii. Võiks ja peaks säästma, aga tihti lihtsalt ei viitsi ja siis tulebki ostetud asju, mida tegelikult polegi nii vaja.

   Delete
  2. Ok, vòibolla pingutasin natukene üle, ses suhtes 500€ siis kui väljas ka söömas käia...

   Delete
 11. EI tea olen nii soomestunud ja köik söbrad tuttavad soomlased.Kodus räägin eesti keeles ja lapsed käivad kodu kandis lastesias.
  Et uur peavalu ei teeks suure töusuga soovitan järjekindlalt taotleda linnakorterit,muidugi sissetulek ja vajalikus määrab.
  Minul liikluses hslbu kogemusi pole ei ärritu kui auto ei peata ulekäigurajal .Kui su mehele jalakäia lehvitab mine aga..on see viiskakus tema poolt .Siin pole mingeid harjunusi.
  Soome toidu söömine vötab aega harjumiseks.Kui ikka eesti parim lsusl on siis on vähetöenäoline ,et soome toidud meeldima hakkavad.Leiba vöib micros pehmeks teha ,poes kohmitseda ja otsida suurema kuupäevaga leiba vöi siis loobuda ja vaadata osi oste mujalt.Toit on kallis.Arukas naine oskab teha sööke odavalt ja tervislikult 50 e nädalas saad korralikult suua kui nupp nokib.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ma tean, et leiba mikros pehmeks soendada on variant, aga mulle ei meeldi eriti nii. Üldiselt hea kommentaar, kahjuks väga raske aru saada kirjutusviisist....

   Delete