ARHIIV

28/10/2015

Tähtsusetu Halloween ja esimesed pulgakoogid

Mul on täiesti ükskõik, et paljud inimesed Halloweeni nädalavahetusel tähistavad. Halloween ei ütle mulle mitte midagi. Võibolla sellepärast, et ka lapsena polnud see veel nii popp teema kui praegu. Tegelikult minu jaoks on märkimisväärne hoopis hingedepäev, aga Halloweeni pidustus rikub justkui selle ära. Ma ei oska hästi seletada, aga no milleks see trall? Niisama võib ju ka kostüümidesse riietuda. (Kuna Soomes Mardi-Kadripäeva pole, siis siinsed elanikud muudavad end hoopis kevadeti nõidadeks.)

Ma näen seda Halloweeni pidu rohkem nagu karnevalina, mille pealt poed raha teenivad, mitte pühana nagu Ameerikas seda nimetatakse. Osade meelest on ju jõulud ka selliseks muudetud ja ma isegi nõustun selle väitega, aga jõule tähistan ikkagi, sest olen seda alati teinud. Kõik laste kostüümid, need kõrvitsapead ja muud hirmuäratavad tegelased ei paku mulle samuti pinget (õnneks Eleanorale ka ei meeldi). Täiskasvanute Halloweeni stiilipeod on jällegi omamoodi üritused, kuid kuna ma olen elus ainult ühel stiilikal osalenud ning see ka polnud Halloween, siis pole mul tõesti karvavõrdki selle kõrvitsateemaga seost.

Meie kui eurooplased võiksime siiski enda traditsioonidest rohkem kinni pidada. Järgmisena on hingedepäev. Milleks peaksime kõikide muude maade pühad ja traditsioonid enda aastakavva mahutama? Ei peagi. Mina isiklikult ei hakkagi vist seda Halloweeni kunagi tähistama (kui just juhuslikult sel ajal ei pidutse kuskil ja juhuslikult endale kõrvitsaseelikut selga ei tõmba), aga ilmselt lapsed kunagi ikka... Saan ka sellest aru, et hingedepäev ongi nagu Ameerika Halloween, kuid mulle ei meeldi end hirmsaks zombieks muuta ega ka kodu õõvastavate ämblikega kaunistada.

Meie pere hakkab hoopis Lennarti sünnipäevaks valmistuma, teine saabki juba kaheseks. Muide ma siiani ei luba masinaga lapse juuste kallale minna ja juuksuri juurde pole me ka jõudnud. Ning kuna Lennart ei luba enam minul ka tukka lühemaks lõigata, siis on tal jälle paks parukas peas.

Mul oli idee teha Lennarti pisikesele sünnipäevapeole armsaid pulgakooke, aga kuna ma pole varem neid teinud, siis ostsin poest vajalikud pulgad ja tegingi eile oma esimesed katsetused. Mõtlesin, et kuna biskviittaigent ei viitsi teha, siis kokkan hoopis küpsisepuru ja toorjuustust pulgakoogipallitaigna valmis.

Riivisin Digestive küpsised, lisasin Philadelphia maitsestamata toorjuustu ja voolisin pallid. See oli päris lihtne osa. Panin need külmkappi seniks kuni sulatasin valge šokolaadi, mille oleksin võinud kuidagi vedelamaks teha (ei tea täpselt kuidas, sest tahaks, et see kiht ikka glasuurina sinna pulgakoogile jääks?) Lisasin natukene šokolaadile ka kollast toiduvärvi, ma isegi ei tea, miks ma arvasin, et see on hea idee:
Ma ei hakka ilustama siin blogis, aga lõppkokkuvõtteks mulle ei maitsenudki need pulgakoogid, sest mulle ei maitse niisamagi need Digestive küpsised. Ma ei tea, kas asi oli selles või polnud need veel piisavalt kaua külmas seisnud... Peakski täna ka maitsema ühe, äkki on parem.

Igatahes lapsed sõid küll isuga, seega täielikuks ebaõnnestumiseks ma seda üritust ei nimetaks. Okei, olgem ausad, Eleanora dippis viimasel laevareisil friikaid ka suhkru sisse, nii, et tema sööbki vahepeal suhteliselt imelikke asju...

7 comments:

 1. Ometi ma pole kuulnud kedagi kurtmas, et Eestis octoberfesti tähistatakse, seega ei mõista, mis kellelegi halloween ette jääb. Enamasti Eestis sel ajal nagunii kommi pommimas ei käida ja, et keegi tahab sel ajal pidudel käia või oma kodu "kaunistada" on ju igaühe enda mure. Võrreldes jõuludega lausa lust, sest poodides jm ei ole spets laule ja reklaame, mis üle viskaks. Hingedepäev on nagunii teine teema - selline vaikne ja rahulik, tõsine püha. Samas tänupühade idee mulle ka täitsa meeldib.

  ReplyDelete
  Replies
  1. October ega muid feste ma ka pole siiani tähistanud.

   Aga ega see halloween päris ette ei jäägi kui seda lihtsalt ignoneerida. Tundub lihtsalt, et igal aastal on seda teemat järjest rohkem.

   Delete
 2. kas helsingis lasteaias/koolis halloweeni ei tähistada? Meil siin 50 km helsingist põhja poole on koolis selle teemalised üritused. Ja ehkki ma ka ise sellest midagi ei pea ja ei tähista, siis laps täna võttis selle teemaks ja nüüd ma ei oskagi seisukohta võtta. Kas lapse pärast siiski kõrvits ja kommid koju hankida või jätta see puhtalt kooli teemaks. Ümbruskonna lapsed ka siin maskeeruvad ja käivad kommi "pommimas".

  ReplyDelete
  Replies
  1. Meisterdusi on nad sel teemal vist isegi teinud lasteaias, aga ega otseselt üritust sellega seoses polegi.

   Kui hästi meelde tuletada, siis võimlemisrühma infomeilis oli kirjas küll, et laupäeval toimub kuskil tasuline Halloween-teemaline üritus, kuid meil on selleks päevaks juba plaanid olemas :)

   Delete
  2. Eks siis kui laps nõuaks, siis laseks tal seda tähistada, aga kui ma ise hingega asja kallal pole, siis sellest midagi erilist välja vist ei kukuks :D

   Delete
 3. Ma olen täiesti päri sinuga. Ennekõike võiks tähistada neid pühi, mis meile omased ning teistest eristavad. Mis puutub aga hingedepäeva, siis on teateid Mulgimaalt, et kunagi sealkandis käisid hingesandid ringi.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ma mäletan kuskilt sellist lauset, et hingedele viidi toitu. Ja, et kui sel päeval on tormine ja tuuline päev, siis hingede energiad tekitavad seda. Selliseid asju justkui oleksin lugenud...
   Aga eks sügiseti ongi tuuline ja tormine :D

   Delete