ARHIIV

14/08/2015

Soome lasteaia päevakava - lapsed lasteaias

Ma polegi varem sellel teemal kirjutanud, aga nüüd kui lapsed on lasteaias käinud, siis tuli meelde, et võiksin kirja panna, mis kellaaegadel siin (Soome) maal lapsed lasteaias söövad, magavad, mängivad. Kuna soomlaste tööpäevad algavad ja lõppevad (minu meelest) varem kui näiteks Eestis, siis on ka lasteaiarütm selle järgi sätitud. Näiteks osad lasteaiad pannakse juba kell 17:00 kinni. 

Õnneks meie argirutiini need kellaajad ei mõjutanud, sest lapsed (eriti Lennart) on pidevalt 6:30 - 7:30 ajal ärganud ja lõunauni on samuti juba aasta aega olnud suhteliselt samal ajal. 

Panen kirja üldise päevakava, milline režiim on tavaliselt Soome lasteaedades:

6:30 - avatakse lasteaed
8:00 - hommikusöök
8:30 - hommikuring "aamupiiri" või hiljem "päiväpiiri"
8:45 - vaba mängimise aeg
9:30 - toimingud väikerühmades "pienryhmätoiminta" või hoopis näiteks kogu rühmaga võimlemine, meisterdamine jne. Ja ka lihtsalt mängimise aeg.
10:15 - õuesoleku aeg
11:30 - lõunasöök
12:00 - lõunauni (2h)
14:00 - "välipala" ehk Eestis vist on selle asemel õhtuoode
14:30 - vaba mängimise aeg
15:30 - õuesoleku aeg 
17:30 - lasteaed suletakse

Kui palju see erineb Eesti lasteaia päevarutiinist?
Mäletan, et lõunauni on vist natukene hiljem ja õhtuoode alles 16:00 ajal? Võibolla eksin.

Esimesed nädalad lasteaias:
Meie lasteaias käik algas sel aastal 3.augustil. Viin nad tavaliselt hommikusöögi ajaks 8:00. Eleanora harjus esimeste päevadega rühmas kenasti ära, sest tema on juba kunagi varem lasteaias käinud. (Siis kui ma koolis käisin ja tema 2-aastaselt väikeste rühma läks.) Aga Lennart ei teadnud lasteaiast midagi. Ta saab sel kuul 1 aasta ja 10-kuuseks. Ehk siis väike poiss alles. Oleme temaga lasteaia õuel suve jooksul mitmeid kordi mängimas käinud, et teha tutvust lasteaia ümbruskonnaga.

Esimesel päeval Lennart mängis siseruumis kenasti, vahepeal tuli sülle ja kontrollis, kas ikka olen olemas, aga õues olid nad sel päeval remondi tõttu "suurte poole peal" ja kuna Lennart on eriti aktiivne ning vaatasin ja jooksin tal selja taga, siis suutis ta ikka kõndida suure kiigu ette. Sai näoga pihta, lendas saltoga maha ja mina jooksin lasteaiast lapsega koju. Elame ühe-kahe minuti kaugusel. Olin šhokis. Ma absoluutselt ei suuda vaadata kui oma laps haiget saab niimoodi. Jah, oleksin võinud paremini antud olukorras käituda, aga ma ei suutnud end kontrollida. Mäletan ainult seda, et kodus veel värisesin tükk aega.

Teisel päeval muidugi mu lapsed esimest korda elus (päris harva) magasid nii kaua, et me kõik magasime lasteaia hommikusöögi aja maha. Ja nii me tegimegi vaba päeva. Sain kogemuse võrra targemaks ja hakkasin kasutama jälle äratuskella.

Kolmandal päeval nagu ikka Eleanora jäi kenasti rühma ja Lennarti juurest hiilisin ma hommikusöögi ajal ära, panin ta laua taha istuma ja tulin tulema. Okei... Tegelikult ootasin koridoris peidus veidike ja kuulasin, et ega ta ometi nutma ei hakanud. Kui järgi läksin, siis öeldi, et Lennart oli kukununnu ehk ilusti, kuid koju tulles oli ta nii väsinud, et karjus tund aega. Oli lihtsalt täiesti väsinud. No kohe päriselt ma proovisin enam vähem vist kõike nippe, mänge, sööke, lohutasin või mitte, kuid ikka mõlemad lapsed jonnisid. Muud päevad läksid õnneks paremini.

Teisel nädalal jäi Lennart esimese päeva õhtul palavikku. Õnneks sai ta väga kiirelt terveks ja oli kodus kõigest ühe päeva. Ilmselt keha oli veel stressis ja vastuvõtlik haigustele. Või noh... tulevad need viimasedki hambad, aga ma ei tea... Teised päevad läksid kenasti, kuid tema hommikune jätmine sinna lasteaeda muutub iga päevaga raskemaks, sest nüüd ta juba teab, et ta jäetakse sinna ja klammerdub üha enam (sõna otseses mõttes kümne küünega) mu külge kinni.

Lapsed mängivad lasteaias ilusti, pole nutused, söövad ilusti (välja arvatud Lennart ei taha eriti hommikuputru) ja magavad ka hästi. Eleanora rühmas eelkooliealised ei pea magama kui pole und. Kui väikeste rühm on õues "suurte poolel" pärast kella 15:30, siis Eleanora ja Lennart saavad koos ka mängida. Üldiselt ma olengi neile järgi läinud 14:30 - 15:45 ajal.

Õppisin ise ka Soomes kasvataja/hoidja ametit, seega tegelikult ma ei poolda eriti väikeste laste lasteaeda panekut, aga kahjuks mulle tundus, et mul polnud enam erilist valikut. Päris ausalt ja kokkuvõtlikult öeldes, siis mul polnud enam rahulikku närvi nendega kodus olla. Eleanora oleks nii kui nii eelkooli läinud nüüd augustis, aga ikkagi. Otsustasin, et kui Lennart 1-2 nädalat ainult nutaks lasteaias ja talle üldse ei meeldi seal, siis pole ta järelikult selleks valmis ja jään temaga ikkagi koju, sest mulle tundub, et mul pole tegelikult nii mõjuvat põhjust teda sel juhul seal edasi hoida. Ja mida mina teen kui lapsed on lasteaias? Ütlen lühidalt, et olen haiguspuhkusel.

Tegelikult lasteaiakohtade avaldused täitsin millalgi juunis (eelkooli kohta juba kevadel) ja sain suht järgmisel päeval teada, et kuna lasteaed on suvel remondis, siis lapsed võivad alustada 3.augustil.

Hetkel tundub, et lapsed pole enam pärast lasteaias käiku nii väsinud kui esimesel nädalal. Ma oletan seda sellest, et nad ei nuta enam nii tühiasjade pärast õhtuti ja ei viska end pikali iga viie minuti tagant (kehtib rohkem Lennarti kohta). Muidugi eks see algus ongi väsitavam, kuid isegi praegu mul on tegelikult neist kahju, et nad peavad nagu "tööpäeva" seal olema. Samas nad on ikkagi seal ka valvsa pilgu all, saavad mängida vahelduseks erinevate mänguasjadega ja mõlemad omavanuseliste lastega. Kasvatajatega olen hetkel rahul, lasteaia juhataja on mind kunagi praktika ajal hindanud ja (Lennarti rühmas) ühe kasvataja rühmas olen isegi kokku lausa 6 nädalat praktikal olnud. Seega lihtsustab see oluliselt seda, et usaldan jätta oma lapsed sinna hoidu.

Teate seda ütlust: "Happy wife, happy life"? Meie peres kehtib hoopis see, et: "Happy kids, happy wife, normal life".

Kahju ainult, et alles nüüd on need õiged suveilmad kätte jõudnud. Tegin hommikul telefoniga paar pilti:

2 comments:

 1. Meil on selline päevakava (eralasteaed Eestis):

  7.30 – saabumine lasteaeda
  9.00 – hommikusöök
  9.30 – õppetegevused (joonistamine, kleepimine, voolimine, kuulamine, lugemine, laulmis- ja liikumistunnid jne)
  10.45 - õues mängimine
  12.00 – lõunasöök
  12.30 – 15.00 –unejutt ja lõunauni
  15.30 – õhtuoode
  16.00 – mängimine
  17.30 – lasteaed suletakse

  ReplyDelete
 2. Olen ise LA õpetaja ning meil on lasteaias selline päevakava:

  07.00-08.30 laste vastuvõtt, vabategevus, individuaalne töö lastega
  08.30-09.00 hommikusöök
  09.00-10.30 planeeritud tegevused
  10.30-12.30 õuemängud ja tegevused
  12.30-13.00 lõunasöök
  13.00-15.00 lõunauinak
  15.00-15.30 vaba mäng, individuaalne töö lastega
  15.30-16.00 õhtuoode
  16.00-19.00 vaba mäng toas või õues, individuaalne töö lastega, koju minek

  ReplyDelete