ARHIIV

21/04/2015

Kilpnäärme alatalitluse ravi/ Kilpirauhasen vajaatoiminnan hoito

Kilpnäärme alatalitlus ehk hüpotüreoos tähendab, et kilpnääre ei tooda piisavalt hormoone. Seega söön mina seda türoksiini hormooni purgist.

Kilpnäärme hormoonid mõjutavad kogu keha (temperatuuri, ainevahetust jne).Tundsin sügisest alates jälle väsimust ja talvel möödus mitu nädalat külmetades (külmavärinad ja vale kehatemperatuur), seega hakkasin kahtlustama (nagu ka raseduse ajal) jälle, et kilpnäärme hormoon on paigast ära. Mõnel inimesel tekib väga halb enesetunne juba väiksemagi muutuse korral. Tervel inimesel peaks olema TSH 1-2. Jaanuaris tehti mulle vereproov ja tulemuseks oligi:
TSH 5.48 (Soomes norm 0,5 - 3,6)
T4V 11 (Soomes norm 9-19)

Tavaliselt kilpnäärme alatalitluse korral TSH suureneb ja T4 näit väheneb. Käisin kontrollis üks kuu pärast ravimite võtmist ja siis oligi juba TSH 1,63 ehk korras! (ja T4 näitu ei mõõdetudki, sest loodeti, et see näit sellisel juhul tavaliselt ju nii kui nii paraneb... veidike kahtlane). Igatahes nüüd ma olengi võtnud iga päev 50-75 mikrogrammi türoksiini (esmasp. 3x25 mg tabletti, teisip. 2x25 mg tabletti jne.) ja arsti sõnul on augustis uus kontroll (vereproov). Juhul kui pole sümptomeid ega hädasid tagasi tulnud. Tegelikult kui nüüd mõelda, siis mitu päeva olen jälle külmetanud igal pool, aga eks näis kas see on mööduv nähtus või mitte.

Selline purk maksab Soomes 4,48 EUR (100 tbl). Ei tea, kui palju Eestis see ravim maksab? Hispaanias maksis paar aastat tagasi kõigest 1 EUR. Ühest purgist jätkub hetkel viieks ja pooleks nädalaks, aga kui näidud läheksid jälle paigast ära, siis suurendatakse vist doosi ja nii see käibki, peab pidevalt siis kontrollis käima. Tavaliselt piisab küll kui korra aastas kontrollis käia:
Väikesed valged tabletid, mida tuleb võtta enne hommikusööki (vähemalt 10 minutit varem). Vahel juhtub, et kui võtan 3 tabletti korraga ja lonksan vett peale, siis juba tunnen vastikult suus, kuidas need tabletid sulavad:
Kuna iga päev pean võtma 2 või 3, siis hakkas mul juba sassi minema ja vahel võtsin kogemata topelt, sest läks meelest, kas ma olin juba võtnud ja hommiku-uimane nagu ma olen, siis on palju lihtsam vaadata, kas tänase päeva kohal on juba tabletid võetud või mitte. Selline ilus roosa karp:

[Translate]

Kilpirauhasen vajaatoiminta tarkoittaa, että kilpirauhanen ei tuota riittavasti kilpirauhashormonia. Sen syön sitten purkista. Jo syksyllä tunsin väsymystä, mutta joulun jälkeen oli monta viikkoa minun kehon lämpö ihan erilainen kun muuten ja se on selkeä vajaatoiminnan oire: palelu. Sitten muistin, että raskausaikana alkoi se sama juttu ja varasin itselleni labrakoen ajan ja verikokeistä selvisikin, että minun arvot olivatkin huonoja nuoren ihmisen kannalta:
TSH 5.48 (Suomessa viitearvot 0,5 - 3,6)
T4V 11 (Suomessa viitearvot  9-19)

Kuukauden jälkeen kävin kontrollissa ja silloin olikin jo TSH 1,63 eli normaali. (T4 minulta ei mitattu, ihme kyllä, lääkäri vaan ajatteli, että kyllä sekin varmasti on noussut parempaan suuntaan). Nyt otan joka päivä 50-75 mikrogramma tyroksiiniä purkista ja sen varten minulla on hieno tablettirasia, koska joskus saattoin otta vahinkossa tuplasti tai jättä ottamatta ne, koska en muistanut, että olinko jo ottanut ne tabletit aamulla. 

Kilpirauhasen hormonitoiminta vaikuttaa koko kehoon, sen takia se on tärkeä. Nyt menen verikokeisiin elokuussa, muuten on kontrolli yleensä kerran vuodessa, jos ei ole oireita tai mitään erityistä muuta (Itse asiassa nytkin huomasin, että minua on taas alkanut paleltaa jo montaa päivää. Saa nähdä onko se ohimenevää).

No comments:

Post a Comment