ARHIIV

16/12/2014

Pulmad lastega või lasteta?/ Häät lasten kanssa tai ilman lapsia?

Külaliste nimekirja kirjutades sain ma aru, et nimekiri tuleb kõike muud kui lühike. Juba sellepärast, et ainuüksi minu lähisugulasi on juba vähemalt 50. Ja kuna meil on endal ka lapsed, siis ei tulnud meil kordagi pähegi korraldada pulma ilma lasteta. Tean, et paljud noorpaarid on raske dilemma ees, sest mõni kaunis peosaal mahutab ainult teatud arv külalisi ja kui pea igas peres on 1-3 last, siis tuleb teha teadlik otsus, kas otsida suurem peokoht või kutsuda külalised pulma ilma lasteta. Minuarust pole ka lasteta pulm imelik ega ka midagi erakordset, sest pulmapäev on ju siiski pruutpaari otsus ja kui nemad soovivad lasteta pulma, siis tuleb ka seda otsust austada.

Meie külaliste nimekirja sain ma kokku üle 20 lapse ja hiljem jõudsime me lahenduseni, et palkame lapsehoidja. Mõeldud ja tehtud. Meie lapsehoidjaks on meie pulmaisa Margo Hussari naine Jaana Hussar, kes on ametilt kasvataja ja tegelikult ka meie kauge sugulane, seega ei pea me päris kontvõõrast inimest enda pulma palkama ja Jaanat natukenegi tundes, tean, et ta saab oma ülesannetega kindlasti väga hästi hakkama.

Lapsehoidja kohustusteks on valvata meie tehtud eraldi lastenurka, kuhu viime mänguasju, meisterdamise ja joonistamise asju. Ma ei soovi lastele pulmapeo ajal lasta teha näomaalinguid ega ka suurt Lotte-kostüümis tegelast, vaid vastutustundlikku täiskasvanut, kes hoiaks lastel silma peal ja korraldaks neile ka mõne mängu. Meie pulmapidu toimub Mooste folgikojas ja seal on selleks piisavalt ruumi. Muidugi varun selleks piisavalt auhindu ja omalt poolt mõtlesin ma teha lastele veel meie pulmateemalise "Värvi ja nuputa"-vihiku.

Lapsehoidja tööaeg on laulatusest kuni südaööni ja ausalt öeldes arvan, et sel ajal lähevadki väiksemad lapsed juba magama. Suures plaanis on see lastenurk nii öelda vabatahtlik osa, see tähendab, et lapsed on oma vanematega suures peosaalis ja kui tahavad, siis käivad vahepeal ka lastenurgas midagi mängimas. Oleme Jaanaga kokku leppinud ka selle, et kui mõnel hetkel on vaja, siis hoiab ta ainult meie 1-aastat Lennartit. Ma ei oska selle koha pealt tegelikult päris kõike läbi mõelda ja me oleme valmis ka mõningateks muudatusteks. Lühidalt öeldes, lapsehoidja on meil pigem väikeste laste jaoks, kuid lastenurka varun ma ka midagi sellist, et ka kooliealistel lastel oleks huvitav. Me pole veel päris üksikasjalikult kõike valmis planeerinud.

Muidugi pärast seda kui me teatasime juba sõpradele meie pulmakuupäeva ning rääkisin, et kõik lapsed on teretulnud, sest oleme palganud laste jaoks eraldi lastehoidja, siis sain ma päris mitmelt sõbrannalt vastuseks, et nemad tahaksid ilma lasteta meie pulma tulla. Muidugi võib ju ka nii. Saan aru, täiskasvanud tahavad kordki vabamalt võtta.

Kunagi hiljem kirjutan sellest, kuidas lastenurk ja lapsehoidja end ära tasusid, kuid juba meie laste pärast usun, et see on igati mõistlik otsus.

Kas lugejatel on kogemusi lapsehoidjaga pulmas? Või olete käinud hoopis pulmas, kuhu olid kutsutud ainult täiskasvanud?

Kirjutasin samal teemal ka Buduaari leheküljele. LOE SIIT

[Translate]

Kirjoitin meidän hää-vieraslista ja huomasin, että jo pelkästään minun sukulaisia on melkein 50. Kaiken lisäksi laskin, että lapsia on yhteensä yli 20. Ja koska meilläkin on kaksi lasta, emme ikinä ajattellut järjestää häitä ilman lapsia. Nykyään monet hääjuhlatilat ovat niin pienet, että täytyy tehdä päätös vieraista, mahtuuvatko kaikki juhlaan mukaan tai pidetäänkö juhlat vaan aikuisten kesken. Minun mielestäni täytyy kunnioittaa hääparin toiveita ja jos jonkun häät pidetään ilman lapsia, sitten se on ihan ok.

Ajattelimme palkata lastenhoitajan. Meidän lastenhoitajaksi tulee pulmaisännän vaimo Jaana, joka on ammatilta kasvattaja. Hän on muuten meidän kaukosukulainen ja ihmistä tunteissani tiedän, että hän kyllä pärjää tosi hyvin.

Aiomme tehdä juhlatilaan myös pienen lasten "nurkkauksen", jossa on leluja, väritys ja askartelu tarvikkeita. Suunnittelen tehdä myös meidän hääaiheisen värityskirjan. Sovittiin Jaanan kanssa, että jos tarvitsemme, sitten hän hoitaa pelkästän meidän 1-vuotiaasta Lennartia ja muutenkin luulen, että tämä lasten nurkkaus on enemmän pienemmille lapsille, vaikka yritän keksiä sinne myös muutakin kivaa tekemistä myös kouluikäisille ja tietenkin teen heille valmis riittavasti palkintoja.

Kirjoitan joskus myöhemmin, että miten meidän lastennurkkauksen idea toimi ja oliko lastenhoitajasta hyötyä. Mutta luulen, että jo meidän lasten takia on lastenhoitajan palkkaminen järkevä.

Onko muilla lukijoilla kokemuksia lastenhoitajan palkkamisesta ja hänen työtehtävistä häissä?

8 comments:

 1. Ma pole eelnevalt su blogiga tutvunud ja ei saa mitte midagi aru, peale selle, et mu silmad jooksevad verd kui ma näen kuidas soome keeles kirjutatud on, sest ma olen enamus oma elust soomes elanud ja oskan seda isegi paremini kui eesti keelt :( appi

  ReplyDelete
  Replies
  1. Mina kirjutan soomekeelset teksti harjutamiseks ja soome keele meeles pidamiseks. Ma pole kuskil väitnud, et kirjutan täiesti õigesti. Erinevalt sinust, siis ma ei ole elanud terve elu Soomes, seega usun, et sa oskad kindlasti seda keelt minust paremini.

   *Ja ma ise ka leian pidevalt vigu, mida jooksvalt parandan, kuid kuna ma pole soome keele grammatikat koolis eriti õppinud, siis vahepeal tulevad tõesti jube piinlikud vead sisse.

   Mulle jääb siiski arusaamatuks, et millest sa täpselt aru ei saa? Blogist või jutust?

   Delete
 2. Minu arvates pole ilus anonüümse nime alt teise inimese keeleoskust kritiseerida. See, et sa enda arvates suurepäraselt soome keelt oskad, ei anna sulle õigust öelda, kes võib soome keeles kirjutada ja kes mitte. Näiteks märkan ma sinu eestikeelses kommentaaris samuti õigekirjavigu, kuid ma ei keela sul selle pärast eesti keeles kirjutada.

  ReplyDelete
 3. Minu pulm oli põhimõtteliselt lastetu, pulmas olid kolm last kaks nendest olid enda omad (viie aastased) Sellele vaatamata oli tunne, et lapsi nagu ei olnud, sest enda lastel hoidsid silma peal nooremad sugulased. Peo kohas oli ka lastele liivakast ja kiik. Hiljem pilte vaadates oli näha kuidas nad oma peokleitides õunapuu otsas rippusid jne

  ReplyDelete
  Replies
  1. Kujutan juba ette kleitidega puu otsa ronimist :D

   Delete
 4. Meil on plaanis siiski lapsi pulma lubada. Esiteks seetõttu, et meie enda laps on ju veel päris väike ning kena kui talle oleks ka seltsilisi. Teiseks tean, et nendel, kellel lapsed, ei oleks ilmselt võimalust last kusagile jätta (eriti kes tulevad Tallinnast ja kogu suguvõsa, ei jää ükski vanaema maha). Küll aga kehtib see tõesti ainult väikeste laste puhul. A la mehe lellepoja täditütred, kellel vanust juba 15 ja suudab iseseisvalt õhtu veeta (ning muul ajal ei suhtle absoluutselt), palume täiskasvanutel vaid kahekesi tulla.

  ReplyDelete
 5. Meil oli ka algusest saati kindel, et lapsed tulevad ka pulma. No kuna meil endal on juba 4 last ja kõik sugulased tulevad pulma ja poleks neid kusagile panna. Aga teiseks mulle endale meeldib, kui saan peole minna kogu perega. LApsed on probleem siis, kui lastega ei ole arvestatud. Meil tuleb ka lapsehoidja, sisustame mängunurga ning mingil hetkel saavad lapsed peomajas asuvas kinos filmi vaadata.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Meie pulmade planeerimise algusest on nii kaua möödas, et kõikide lapsed on suuremaks kasvanud ja otsustasime, et ei ole mõtet lapsehoidjat palgata kahe-kolme alla 6-aastase lapse jaoks. Teen valmis värviraamatud ülesannetega, varun auhindu, muidugi mingisugune lastenurk peaks ka tulema pulma, ja ilmselt midagi veel... Natukene lahtine, aga tean, et enamus väikelastega pered tulevad üldse ilma lasteta pulma.

   Delete