ARHIIV

03/12/2014

Eesti ja Soome laste vaktsineerimiskava/ Suomen ja Viron lasten rokoteohjelma

Täna käisime perearstil (soome keeles neuvolas). Tegelikult on seal medõde, kes mõõtis mu vererõhku, kaalu ja kõhtu raseduse ajal ja pärast seda ta jälgib ka laste kasvu ja arengut. Lennarti mõõtudeks oli seekord 79 cm ja 12,2 kg.

Lennart sai oktoobri lõpus üheaastaseks ja täna sai ta selle puhul kaks vaktsiini. Ühe vaktsiini teeme natuke hiljem, sest ma ei tahtnud lasta teha kõike kolme süsti korraga. Imelik oli see, et Lennart tegi korraks kibedat nägu ja oligi kõik. Isegi mina oleks rohkem nutnud süsti peale kui tema. Loodan, et sellest ei tule nüüd palavikku ega muid kõrvalnähte.

Miks me üldse laseme vaktsineerida oma lapsi? Sest ma ei tahan neid kaitsta jubedamate haiguste eest. Ma ei pea vajalikuks hakata siin postituses lahkama põhjuseid, miks vaktsineerida või miks mitte. Minuarust on see iga lapsevanema otsus ja mina ei ole õige inimene ütlema, kelle otsus on õige, sest iga otsusega kaasneb vastutus ja vahest kahjuks ka tagajärg.

Milliseid vaktsiine Soomes ja Eestis lastele tehakse?
(Kui mul on midagi valesti, siis öelge julgelt):

[Translate]

Tänään kävimme neuvolassa ja Lennart sai kaksi rokotettaa, koska hän täytti nyt lokakuun lopussa vuoden. Hän saa vielä yhden rokotteen vähän ajan päästä, en halunnut, että hän saa kolme rokotetta kerrallaan. Hän oli tosi reipas, ei itkenyt yhtään, hetkeksi näin kasvoista kirpeätä ilmettä, mutta se olikin siinä. Toivottavasti tästä ei seuraa mitään kuumetta eikä muita sivuvaikutuksia. Lennartin mitat tänään: 79 cm ja 12,2 kg.

Tässä postauksessa en rupe kertomaan, miksi me annetaan rokottaa meidän lapsia, koska minun mielestäni se on joka vanhemman henkilökohtainen päätös. Ja joka päätös tarkoittaa vastuutta ja joskus seuraamuksia. En ole oikea ihminen sanomaan tässä asiassa, että kuka on oikeassa.

Laitoin tähän vertauskuvan, milloin ja miten myös Virossa rokotettaan lapsia. Heti huomaan, että Suomessa aloitetaan rokottaminen vasta silloin kun vauva on 2 kuukautta vanha, mutta Virossa jo ihan vastasyntyneelle tehdään B virushepatiittirokotus.

(Katso lisää)


5 comments:

 1. Praegu kehtivas Eesti immuniseerimiskavas on lisandunud rotaviiruse vaktsiin 2, 3 ja 4,5 kuu vanuses (suukaudne). Ja loomulikult on normaalne oma lapsi vaktsineerida.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Järgmine kord kui arvutisse lähen, siis lisan need andmed tabelisse. Tänud!

   Delete
 2. Ja teine viisikvaktsiin on Eestis 4,5 kuu vanuses, mitte 3,5 nagu seal ekslikult märgitud on. Panen igaks juhuks lingi kehtiva immuniseerimiskava rakendusjuhisele: http://www.haigekassa.ee/uploads/userfiles/Immuniseerimiskava_rakendusjuhis_01_07_2014.pdf

  ReplyDelete
  Replies
  1. Väga huvitav, et vaktsiin.ee lehel olid siis erinevad andmed.

   Delete
  2. Parandasin vead ja tänud sulle lingi eest!

   Delete