ARHIIV

15/10/2014

"Saatanan virolainen!"

"Saatanan virolainen, mä räjähdän sinut!" ütles mulle 7-aastane poiss esimesel tööpäeval pikapäevarühmas. ("Räjähtää" - pommi plahvatama)

See oli juba üle viie aasta tagasi ning tol ajal ma soome keelt eriti ei osanud, ometi sain ma kohe aru, mida see poiss mulle ütles. Muidugi ma ei oleks uskunud, et selline asi mulle nii korda läheb, aga kuna mul on see päev eredalt meeles nagu eilne - siis järeldan, et see oli väga šokeeriv tööpäev mu elus. Muidugi kehtestasin ma end ja midagi vastavat ei ole ma õnneks pidanud kunagi ühegi lapsesuust kuulma, aga järele mõeldes ega see lause lapse väljamõeldis ju tegelikult polegi. (Oletan ja ütlen oma arvamuse välja: ma usun, et see oli vanemate jutust kuuldud. See on puhas eestlaste maha tegemine.)

Mu töökaaslased olid küll hoiatanud mind, et minuvanuselised noored pole seal rühmas rohkem kui kaks päeva vastu pidanud, kuid just nimelt juba selline lause oli minu jaoks väljakutse, mille ma hea meelega endale vastu võtsin. Olin juba otsustanud, et tahan seda töökohta ja teen selleks kõik, et ma ka seal hakkama saan. Mu tööandja see-eest oli väga tore inimene ja uskus minusse, hoolimata sellest, et mul polnud eriti töökogemust.

Kui nüüd korraks see töökogemus ära unustada ja rääkida üldiselt suhtumisest eestlastesse siin Soomes, siis oleneb see väga palju, kellega on tegu. Soomlastel on eestlastest kaks erinevat nägemust: ühed on need töökad eestlased, kes teevad omad tööd väga hästi (kohati paremini kui soomlased ise) ning oskavad majandada ka väikese palgaga enda elu kenasti. Ja siis on see seltskond, kes luusivad tööl ringi ja ootavad viiekohalist palka nagu see oleks iseenesest mõistetav. (Väga mustvalge ja julm jaotus.)

Soomlase arvamus eestlastest kujuneb välja esimesest kokkupuutest eestlasega. Kui see on hea, siis ka tema edaspidine arvamus Eesti rahva kohta on positiivne, kuid kui keegi esindab meie rahvust nii nagu mõned siin Soome riigis, siis ega soomlanegi ju tundetu olend pole. Eks see ole iga rahvusega ju tegelikult nii. Samamoodi meie kritiseerime ka teisi, sealhulgas soomlasi (näeme neid Tallinnas kruiisidel ja siis räägime kui palju need soomlased ikka ja ainult joovad).

Õnneks ma sellist suurt viha eestlaste kohta pole tegelikult isiklikult tundnud (või siis olen teesklenud, et ükskõik?), aga tean, et päris mitmed siiski on. Eks ikka on olnud olukordi, mil näiteks meie Eesti riigist tullakse ja tehakse odavama palga eest töö ära ja siis soomlane istub käed süles ja ootab enda kõrget palgapakkumist, mida ei tule, sest usin eestlane on juba töö ära teinud. (Või mõni muu välismaallane, eestlased pole ainsad pinnud osade soomlaste silmis.)

Põhiline küsimus, mis vaevab, on ju see, et milleks anda raha teise riigi elanikule kui paljud soomlasedki on tööta. Aga miks see on nii? Sellepärast, et soomlane tahab teha seda tööd, mille nimel ta on mitmeid aastaid õppinud ega lepi tavaliselt vähemaga. Kuid eestlane - lihtne inimene, teeb kõike, peaasi, et toit oleks laual ja katus pea kohal. (Jällegi mustvalge üldistus.)

Minu kogemus soomlastega on üldiselt suhteliselt positiivne olnud. Koolis olin ainuke välismaallane klassis ja kõik suhtusid hästi. Oldi väga huvitatud Eesti kommetest ja kultuurist. Samamoodi võeti mind hästi vastu ka praktika-ja töökohtadel. Kõik ootasid ja soovitasid, et ma midagi enda emakeelest ja kodumaalt teistega jagaksin. Lugesin korra isegi lastele eestikeelset teksti ette ja nemad muidku naersid, et ma kõlavat selliselt: "kui lumememm räägiks, siis räägiks ta just sellist keelt!"

Mida ma olen õppinud?
Seda, et tuleb mõelda, millise mulje me tahame endast jätta teistele kodumaal või ükskõik, mis välisriigis.


[Translate]

"Saatana virolainen, mä räjähdän sinut!" sanoi 7-vuotias poika minulle ensimmäisenä työpäivänä iltapäiväkerhossa.

Se oli jo yli viisi vuotta sitten kun olin iltapäiväkerhossa töissä. En edes tiennyt, että se eka työpäivä merkitsi minulle näin paljon, mutta kun muistan sen niin kuin eilisen päivän - se varma oli tärkeä. Onneksi en ole ikinä kuullut lapsen suusta enää tälläistä, mutta uskallaan väittää nyt, että se pojan lause oli alunperin kuultuu vanhemmilta.

Minun työkaverit olivat kyllä minua jo etukäteen varoittanut, että minunikäiseni nuoret eivät ole jaksanut tätä iltapäiväkerhon ryhmä yli kaksi päivä, mutta tälläinen kuulosti minulle kuin haaste, minkä mä itselleni valitsin. Olin jo päättänyt, että haluan tämän työpaikan ja olen valmis tekemään ja oppimaan paljon sen eteen. Onneksi minun työnantaja uskoi minuun.

Jos nyt unohdetaan hetkeksi tämä työkokemus ja ajattellaan ylesesti suhtaudumistaan virolaisiin Suomessa, sitten se riippuu tosi paljon kenestä on kyse. Suomalaiset tuntevat virolaisia, jotka tekevät innokaasti töitä (joskus jopa paremmin kuin suomalaiset itse) ja pärjää pienellä palkalla tosi hyvin. Ja sitten nämä laiskottelijat virolaiset, jotka odottavat isoa palkkaa melkein itsestään selvyydenä. (Se on mustavalkoinen jako.)

Suomalaisen mielipide virolaisista muokattuu ensimmäisestä kokemuksesta virolaisen kanssa. Jos se on ollut positiivinen, sitten suomalainen suhtautuu hyvin myös muihin virolaisiin. Se varma pätee kaikkiin ihmisiin. Olemmehän mekin virolaiset kritisoinut suomalaisia, jotka ovat risteilyllä Tallinnassa ja katsomme, että miten paljon ne suomalaisethan juo kaljaa. Ensivaikutelma on se, mikä määrää.

Onneksi en ole hirveästi tälläistä viha virolaisten suhteen hirveästi tuntenut, mutta tiedän, että monet on. Koulussa kaikki suhtautuivat minuun hyvin. Työpaikassa ja harjoitteluissa kaikki halusivat, että tuon oma erilaisuutta ja äidinkieltä mukaan. Kerran luin lapsille viroksi jotain tekstiä ja he nauroivat, että: "jos lumiukot osasivat puhua, he puhuisivat just tälläistä kieltä!"

Mitä minä olen oppinut?
Sitä, että pitää ajattella, millaista vaikutelma me haluamme jättää muille ihmisille. Ja sitä, miten käyttäydymme kotimaassa ja ulkomailla.
4 comments:

 1. Ohho! JOtenkin jännä että virolaisuuteenkin liittyy ennakkoluuloja ja rasismia.. tai siis minulle se ajatus on vieras, kun eihän näissä nyt paljoa eroa ole suomen ja viron välillä. O.o

  Mutta ihana, että olet kotiutunut ja löytänyt ystäviä ja puolison jne :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Puolison olen kyllä löytänyt Virosta :)

   Delete