ARHIIV

10/10/2014

Mis on normaalne?/ Mikä on normaali?

"Normaalsus on vastavus mingile normile. Normaalsuse vastand on abnormsus ehk ebanormaalsus, mida defineeritakse erinevusena normaalsest või kõrvalekaldena normist. Normaalsust defineeritakse sageli ebanormaalsuse kaudu."

Viimasel ajal olen väga palju tuliseid vaidlusi tekitanud teemasid netist lugenud. Nii, et on suhteliselt raske ka minul oma suud kinni hoida. Lihtsalt laias laastus ma üritan siiski üleni salliv inimene olla, võibolla see ei kuku ka minul alati kõige paremini välja, aga üritan siiski suhtuda kõigesse avatud maailmavaatega, olgugi, et vahest see on hoopis midagi muud kui olen harjunud.

Olen siiski üpris avameelne inimene omast arust (kui miski ei meeldi, siis näiteks ma ei hakka roppusi internetis artiklite alla levitama). Igal ühel on muidugi õigus oma arvamusele, aga kas seda on õige ka teistele peale suruda... Igaüks meist arvab kindlasti, et just temal endal on õigus.

Millise pilguga mina meie ühiskonda hetkel vaatan?

1. Vanasti oli normaalne nõiad puuriidal põlema panna. Tänapäeval on aga vägagi normaalne fännata selgetnägijate saateid. Olgugi, et paljud inimesed nende üleloomulikesse võimetesse siiski ei usu. Mis siis, ikka vaadatakse saadet edasi.

2. Vanasti oli normaalne see, et naine oli suhteliselt tähtsusetu mehe kõrval, aga tänapäeval on normaalne kui naine on täiesti iseseisev isiksus. Käib tööl, elab vahest isegi üksi ja valib omale vabal tahtel partneri.

3. Vanasti oli normaalne see, et tumedanahalised olid orjad. Tänapäeval on Ameerika president Obama.

4. Vanasti oli normaalne käia ringi suhteliselt ühtemoodi riietes. Ei paljastatud kannikaid lühikeste pükstega. Tänapäeval võib ka koolis ja mujal riietuda nii nagu tahetakse. Oleks äärmiselt harv juhus kui keegi õpetaja oma õpilase kõrvarõngaste kandmise peale sel aastal direktorile kaebuse teeb. Tänapäeval on muide poisid ja tüdrukud samades klassides ka kõigele lisaks... Internaadid ja koolivormid on siinsetes riikides juba ajalugu.

5. Vanasti oli normaalne perekond: mees, naine ja lapsed. Tänapäeval on ka täiesti normaalne elada vabaabielus, teha lapsed enne (üli?-)kooli lõpetamist. Igal ühel on õigus oma elu üle otsustada kui täitub 18-aastaseks. Ja kõige tipuks ei olegi igal lapsel ema või isa, võib olla hoopis kaks ema või kaks isa. On täiesti normaalne, et ühel lapsel on näiteks 3 kasuvenda, 2 pärisõde ja kasuisa, kasuema, bioloogiline ema ja isa. Ja mis kõige kurvem, et mõnel pole mitte ühtegi vanemat, see pole kahjuks aja jooksul eriti muutunud.

6. Vanasti pandi rohke ja otsese sõnavõtu eest vangi (näiteks, mis puudutas riigijuhte), tänapäeval selle asja nimi on sõnavabadus. (Ma ei usu, et näiteks Putin oleks lubanud oma naise suudlustest tehtuid pilte kuskil avalikus meedias kajastada...)

7. Vanasti mõrvarid ja lapsepilastajad said karistuseks surmanuhtluse, praegu istuvad nad heal juhul vangis. Vanasti kindlasti ka süütud inimesed jäid surmanuhtluses elust ilma, aga tänapäeval on olemas DNA ja palju muid täpsemaid tehnoloogia aretusi.

8. Vanasti inimesed reisid päris harva. Tänapäeval mõni reisib mitu korda aastas kaugemale välisriiki. Näeb ja avastab uusi kultuure. Toob ehk mõju ka oma koju, näiteks kas või sisustuse või söögitegemise kaudu.

9. Vanasti polnud internetti, tänasel päeval võin ma arvutist koheselt ükskõik mille kohta infot saada. Isegi mu vanaemal on facebook. Miski pole vist enam isiklik. Isegi need mu mõtted jagan ma siin blogis lugejatega. Eks see olenebki kui palju infot endast internetis jagad. Ometi oleks ju kahtlane kui mõnest isikust poleks sõnagi otsingumootoril infot (mul võibolla tekiks küsimus, et kas see nimi on välja mõeldud).

Kokkuvõtteks tahangi öelda, et kindlasti on paljusid asju, mis on eile, täna ja homme - minu jaoks ebanormaalsed (näiteks lapsega abiellumine, loomaga abiellumine, pedofiilia, tüdrukute ümberlõikus, kannibalism jne), aga mõne muu asjaga on siiski lood nii, et "mis oli ebanormaalne eile - on normaalne täna" (näiteks sürrogaatemad).

Elu läheb edasi, meie elu on siiski lüli edasisele. Suuremad otsused mõjutavad kõiki, olgugi kas seda tahetakse või mitte. Kõiki otsuseid ei tehta alati õigesti, aga seda mina ei oska alati öelda, mis on vale ja mis on õige (teinekord näitab ainult aeg meie ühiskonna valedest valikutest). Mina lihtsalt üritan olla mina ise, elada ja sulada ühiskonda, kus mina elan. Vahest arvan asjadest eri moodi, aga ka see on lubatud. Erinev mõtlemine ei tee mind halvaks inimeseks. (Muide oma arvamuse muutmine ei tee inimest nõrgaks, vaid meil kõigil on õigus olla mõne asja suhtes segaduses.)

Tulgem enda mugavustsoonist vahepeal välja, nähke kas või korraks maailma teise pilguga ja vaadake seda ilma avaramate silmadega. Seejärel otsustage ise, mida mõtlete. Ehk üllatute isegi.


[Translate]

"Normaalin vastakohta on epänormaali - abnormaali. Usein normaali määritetään epänormaalin kautta."

Viime aikoina olen lukenut Viron mediassa paljon tulisia keskusteluja ja tässä kohdassa on tosi vaikea olla suu supussa. Omasta mielestäni olen avarakatseinen ihminen ja aina yritän myös näin elää. Jokaisella ihmisella on oikeus mielipiteisiin, mutta mikä tekee ihmisestä sellaisen, että vain oma mielipide on pakko jakaa muille. Joskus on vaikea ymmärtää erilaisia asioita, mutta kannatta yrittää eikä vaan kirjoittaa nettiin kaikenlaisia kirosanoja mielipiden ohella.

Miten minä katson meidän yhteiskunta?

1. Ennen vanhaan noidat poltettiin, mutta nykyaikana telkkarista katsotaan selvännäkijöiden ohjelmia. Vaikka useammat ihmiset eivät usko tuonpuoliseen, niitä ohjelmia silti katsotaan.

2. Ennen vanhaan nainen oli merkitsetön miehen vierellään. Nykyaikana nainen on itsenäinen ihminen, käy töissä on suhteessa oman valinnan mukaan tai asuu yksin jos hän näin halua.

3. Ennen vanhaan tummaihoiset tekivät orjatöitä. Nykyaikana Amerikan presidentti on Obama.

4. Ennen vanhaan pukemisentyyli oli melko samanlainen. Kukaan ei paljastanut pakaroita lyhyeillä sortseilla. Nykyaikana olisi kyllä harvinainen jos opettaja valittaisi oppilaiden korvakorujen käytösä rehtorille.

5. Ennen vanhaan oli perhe: mies, nainen ja lapset. Nykyaikana joillakin lapsilla on myös äitipuoli, isäpuoli, biologinen äiti ja isä, 3 sisarusta, 2 sisarpuolta. Mutta surullista on se, että joillakin lapsilla ei ole ketään vanhempa ja se asia ei ole muuttunut. 

6. Ennen vanhaan ei kirjoitettuu kaikkea mitä sattuu, nykyaikana sitä sanotaan sananvapaudeksi. (En usko esimerkiksi, että Putin olisi antanut median julkaista kuvia jos hänen vaimo suutelee muita miehia.)

7. Ennen vanhaan murhaajat saivat kuolemantuomion. Hyvä jos nykyaikana ne on edes vankilassa.

8. Ennen vanhaan ihmiset eivät matkustellut näin paljon. Nykyaikana jotkut matkustavat monta kertaa vuodessa ulkomaille. He tuovat mukanaan vaikuitteita muista maista, esimerkiksi sisustukseen tai ruuanlaittoon.

9. Ennen vanhaan ei ollut internettiä. Tänä päivänä voin löytää kaikesta informaatioita sekunneissa netistä. Jopa minun isoäidillä on facebook tili. Mikään ei ole yksityistä, ainakin se riippu miten paljon jokainen jakaa muille. Esimerkiksi minä myös jakaan nämä ajatukset lukijoiden kanssa. (Mutta olisi se vähän outo jos jostakustakin ei löytyy mitään infoa, tulisi sellainen olo, että onko se nimi keksitty.)

Loppuen lopuksi haluan sanoa, että on monia asioita jotka ovat tänään ja huomenna epänormaaleja (esimerkiksi lapsiavioliitot, tyttöjen ympärileikkaus, pedofiilia, kannibalism), mutta monen muun asian suhteen voisi sanoa, että "mikä oli eilen epänormaali - on tänään normaali".

Elämä menee eteenpäin. Valinnat vaikuttaa meitä kaikkia, haluaisimme sitä tai ei. Joskus tehdään vääriä valintoja, mutta minä en osa aina sanoa mikä oli väärä valinta ja mikä ei. (Joskus se ilmenee vasta ajan kuluttua.) Minä yritän olla minä itse, elää omaa elämää, yritän sopeutua yhteiskuntaan missä asun. Joskus ajattelen eri lailla ja myös se on hyväksyttävä, koska eri mielipide ei tee minusta huonompaa ihmista. (Ihmisillä on myös oikeus vaihtaa mielipideitä.)

Astukaa välillä oma mukavuusalueelta pois ja katsokaa ympärillään. Sitten ajatelkaa ja ehkä ihmtettelette itsekin omista valinnoistaan.

3 comments:

  1. Suurepäraselt sõnadesse pandud!

    ReplyDelete
  2. Sa oled selle postitusega ikka meeletult vaeva näinud. Alustuseks oma mõtted lühidalt kirja saada ja siis veel soome keelde tõlkida. Uskumatu.

    ReplyDelete