ARHIIV

04/08/2014

Suured lapsed vankris

Lugesin dailymail lehelt ARTIKLIT, kus on kirjas, miks osad emad oma 4-aastaseid lapsi ikka veel vankritesse panevad.

Põhiliseks põhjenduseks on see, et emad ei taha hilineda.

Kusjuures seda teemat olen ma ka varem mõelnud. Nimelt Soomes olen näinud päris mitu korda vanemaid, kes jalutavad käruga, milles istub vanem kui 4-aastane laps.

Helsingis on minuarust lausa selline süsteem, et ühistransport on tasuta (ühele) vanemale, kellel on laps vankris. Eriti tihti just somaallased kasutavad seda nippi. Isegi 10-aastaseid lapsi on sinna pressitud. Et ikka tasuta sõitu saaks. Olen oma silmaga näinud.

Aga ka siin samas kodu lähedal näen pidevalt ühte isa, kes samuti enda suurt last (4-5a) vankriga lasteaeda viib iga päev. Kui minust mööduvad, siis mõtlen, et kas päriselt...

Pole ime, et laste füüsiline pool on nõrgem kui varem. Kuidas küll laps õpib turvaliselt kõndima hiljem liikluses? 3-aastased lapsed on juba võimelised teatud maa täiesti kenasti ema kõrval kõndima. Milleks siis terve tee teda näiteks vankris hoida.. Sama hästi on see liikumise piiramine nagu vangistus.

Kuna minu lapsed pole kumbki vankris tahtnud olla, siis ma ise sellist "luksust" endale lubada ei saa. Eleanora vankri müüsin ma juba maha kui ta 2-aastaseks oli saanud. Kergkäru sai ostetud soojamaareisiks. Ja tundub, et ka Lennarti vankril pole pikka pidu. Ei meeldi seal istuda kellelegi. Ei tea, kas ma kärutan valesti või mis ma teen, et mu lastele ei meeldi vankris olla? Annan sööke ja mänguasju vankrisse, aga miski ei lase seal rahus istuda üle 15-minuti.

Võibolla see polegi eriline probleem, aga minu silmi see igatahes riivab kui juba peaaegu koolieas lapsi veel käruga lükatakse.


5 comments:

 1. Mina nägin täna 4-5 aastast last kergkärusse pressituna.... Vot seda asja ma arvasin et näeb ainult soomes, aga tuleb välja et ka mõned eestlased on liigagi mugvad.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Okei üks kord on üks kord. Et noh erandkorras. Aga sellises vanuses laps saab ju rattaga ka kiiremini.

   Ma ei leia ühtegi loogilist vabandust, et miks sellises eas laps vankris peaks istuma.

   Delete
 2. Ma ka ikka imestna, kui näen suuri lapsi kärudes :/

  ReplyDelete
 3. Hassua, sillä olen nähnyt erityisesti eestissä ja täällä suomessa eestiläisiä lapsia (reippaasti yli kolme vuotiaita) rattaissa. Omat kaksi ensimmäistä saivat nauttia kyydistä kaksi ensimmäistä vuotta. Nuorin täyttää lokakuussa kolme ja kävelee kyllä reippaasti kuutisen kilsaa, josta seuraa kiukku isommallekin. Syy siihen että omistan rattaat ja niitä mukanamme työnnän on se että sillä tavalla hallitsen kolmikon paljon helpommin(yksi istuu ja muut pitää kiinni). Luulen että vielä tämän syksyn turvaudun raytaisiin. ehdottomasti Liina sun kanssa samaa mieltä että isommilla lapsilla se jo vie vapautta liikkumiseen. :(

  ReplyDelete
  Replies
  1. Joo kun on monta lasta, sitten on kätevä esimerkiksi nämä kaksoisvaunut, mutta jos siinä istuskelee jo yli 3-4-vuotias, sitten se tekee rattaat jo vähintään +15 kg painavamaksi. Eli se ei olekaan sitten helpompi ja kätevämpi hiki niskassa työntää niitä rattaita :)

   Delete