ARHIIV

14/08/2014

Sünnitused filmides ja reaalsus/ Synnytykset elokuvissa ja todellisuus TOP 10

1. Avalikus kohas lootevee purskamine.
- Mul mõlemil korral avati veed alles haiglas. Kuid tänu filmide vaatamisele kartsin tihti, et ühel heal hetkel keset poodi, seisan ma märjas loigus.

2. Esimesest valuhoost beebi sülle võtmiseni läheb kümme minutit.
- Kiirsünnitus ja autosse sünnitamine olid ka tänu filmidele mu mõtteis. Kuigi esimene sünnitus oli mul suhteliselt kiire (~4 h), siis kümne minutiga ei ole võimalik ju ometi sünnitada?

3. Valude vastu võitlemine hingamistehnika ja muusika abil.
- Selline jooga-ja mantrasünnitus on mulle alati väga võõras tundunud, seepärast ei oska ma neid ette kujutada ja filmides need erilised uuuhaaa-tamised tunduvad nii ebareaalsed ja teevad filmi mu jaoks ebausutavaks.

4. Totakad ämmaemandad sünnitusel.
- Filmides tihti arstid ja ämmaemandad ütlevad värsketele emadele midagi eriskummalist. Õnneks päriselus mulle midagi kohatut ei öeldud.

5. Filmides pärast sünnitust naised on valmis koju minekuks.
- Mina tudisesin minestamise äärel, sest olin nii väsinud ja kurnatud. Aga õnnelik. Kuid filmides keegi ei näita, mis pärast lapse sündi toimub. Näiteks (vahel valus) platsenta väljutus, megavalusad õmblemised, nädal ilma istumiseta jne.

6. Karjumine sünnitusel.
- Jah, arvatavasti hääletoon eriti vaikne ei püsi. Ma ka kiljusin vist ja kisasin. Kusjuures enam nii täpselt ei mäletagi. Filmides röögitakse ka nii, mis jube. Ma üldse ei imesta.

7. "Ma tahan koju!"
- "Ma ei taha sünnitada, tahan veel rase olla!" Nii ütlesin ma esimesel sünnitusel. Kui teisel sünnitusel oli presside aeg, siis ütlesin, et "Tahan ära minna!". Sellepeale küsis arst, et "No räägi, kuhu sa nüüd läheksid?". Paljud naised vannuvad filmides, et "viimane kord".

8. "Ma tean, et see on valus..."
- Pigistasin kätt, sel ajal kui mulle tehti teisel sünnitusel paar õmblust... Sealt kohast, kus vastikult kipitav tuimestus ei mõjunud: "Kujuta ette, et su munad lõigatakse lahti, valatakse viina peale ja siis hakatakse ilma tuimestuseta neid tagasi kokku õmblema!". Vot selline oli tunne ja nii ma seda tol hetkel kirjeldasin.

9. Üleni higine ja mustade juustega naine.
- Jah, sünnitus on suur maraton naise kehale. Kõik emad on kurnatud ning kindlasti mingil määral higised. Aga kõige ilusamad, sel hetkel kui nad oma lapse sülle saavad.

10. See musi pärast sünnitust.
- Jah, nagu filmis.

*Millised kogemused teistel on võrreldes filmis nähtuga?[Translate]


1. Lapsiveden meno julkisessa paikassa.

- Minun molemmissa synntyksessä lapsivedet avattiin vasta sairaalassa. Mutta elokuvien katsomisen takia oli minulla aina pelko, että lapsivedet menevät keskellä kauppa ja sitten mä seison siinä lätäkössä.

2. Ensimmäisen supistuksen jälkeen menee kymmenen minuttia ja sitten vauva on jo sylissä.
- Pikasynnytys ja autossa synnyttäminen oli myös (kiitos elokuvien katsomiseen) minun suuri pelko. Sillä ensimmäinen synnytys kesti noin 4 tuntia. Mutta, eihän 10 minuutissa ole mahdollinen synnyttää?

3. Supistuksen lievitys hengitystekniikan ja musiikkin avulla.

Joogatyyliset synnytykset ovat jotenkin outoja ja vieraita minulle. Sen takia elokuvassa tälläinen synnytys voi näyttää epätodelliseltä.

4. Tyhmät kätilöt synnytyksessä.

- Elokuvissa usein kätilö tai lääkäri sanoo tuorelle äidille jotain sopimatonta. Onneksi minulla ei ole sellaista kokemusta.

5. Elokuvassa naiset ovat synnytyksen jälkeen heti valmiina kotiinlähtöön.

- Minä melkein pyörryin, koska olin niin väsynyt ja poikki. Mutta onnellinen. Elokuvissa kukaan ei näyttää, mitä tapahtuu lapsen syntymän jälkeen. Esimerkiksi (joskus kivulias) istukan synnytys, tosi kipeät repeämät ja niiden ompelu, viikko ilman istumista jne.

6. Karjuminen synnytyksessä.

- Kyllä, ei siinä pystyy vaan kuiskamaan. Minä myös kiljuin ja huusin aika kova. Itseasiassa en enää hirveästi muista. Elokuvissa karjutaan tosi kovaa, en yhtään ihmettelee.

 7. "Haluan kotiin!"

- "Mä en halua synnyttää, haluan olla vielä raskaana!" Niin sanoin mä ensimmäisessä synnytyksessä.  Silloin kun toisella kerralla synnytin, ponnistusvaihessa sanoin: "Haluan lähteä!". Sitten lääkäri sanoi, että: "No kerro, mihin menisit?". Monet naiset elokuvissa sanovat synnytyksessä, että: "Tämä on viimeinen kertaa!"

8. "Mä tiedän, että sattuu..."
- Puristin kättä silloin kun (toisssa synnytyksessä) tehtiin pari tikkiä... Siellä, missä oli pari repeämä ja puudutus ei tehonnut: "Kuvittele, että sun kivekset leikataan puoliksi, sinne kaadetaan viinaa ja sitten ommellaan ilman puudutusta takaisin yhteen!" . Siltä minusta tuntui ja niin minä siinä hetkellä sanoin.

9. Hikinen nainen, jolla on likaiset hiukset.

- Kyllä, synnytys on niin kuin pitkä maratoni naisen keholle. Kaikki äidit ovat poikki ja varmasti ainakin vähän hikiset. Mutta kaikista kauniimat, silloin kun vauva nostetaan syliin.

10. Se pusu - synnytyksen jälkeen.

- Kyllä, se on kuin elokuvissa.

*Millaiset ovat muiden kokemukset verratuna elokuviin?2 comments:

  1. Mina põdesin ka seda, et veed tulevad kuskil avalikus kohas ära, just nagu filmides. Aga tegelikult kahel korral tulid kohe pärast ärkamist poti peal (hea mugav, eks!) ja ühe korra tulid lõunauinaku ajal. Viimasel korral veed avati ning asja teeb irooniliseks see, et raseduse keskel kukkusin sedasi, et veekott rebenes ja olin mõnda aega haiglas, kuid õnneks oli rebend sellise koha peal, et miski surus selle kinni ja vett tuli korralikult vaid rebenemise hetkel ning siis sünnituse ajal osutus lootekott nii kõvaks, et enam ise katki ei läinud. :D

    ReplyDelete