ARHIIV

15/08/2014

Mis on ÕUNAvihik?/ Mikä on OMENAvihko?

Õunavihik on vihik, mille peal on õunad. Tegelikult on see hoopis jutuvihik, kuhu ma vahetevahel kirjutan Eleanora jutte üles. Alustasime selle projektiga juba siis kui Eleanora oli veel kolmene, kuid rääkis juba lauseid.

Kuidas kirjutada jutuvihikut?

1. Pärast õhtuseid toiminguid (söök, hammastepesu, wc käik) laps istub või pikutab voodis ja täiskasvanu kirjutab üles lapse lauseid tollest päevast (või ka lähiaja sündmustest).

2.  Mina lähtusin küsimustest: "Mida sa täna tegid? Mis me täna tegime?" Kui laps ütleb, et ei mäleta, siis võid alustada ise natuke meeldetuletusega, näiteks kui sa ärkasid... Jne. Aga ära sööda lapsele terveid lauseid ette.

3. Jutt kirjutatakse üles trükitähtedega, võimalikult täpselt lapse öeldud lauseid, ei parandata väikseid vigu. Siis on lapsel suurena lihtsam seda vihikut ka üksi lugeda ja meenutada.

4. Kui laps ei oska veel "R"-tähte, siis sõnadesse kirjutatakse siiski sõna õigesti.

5. Kui lapse jutud on üles kirjutatud või lehekülg saab täis, siis on õige aeg see kogu tekst talle ette lugeda.

- Mina kirjutasin harilikuga, et oleks lihtsam parandada kui mul midagi sassi läheb.
- Vahepeal on lohakam käekiri (Eleanora jutustab väga kiirelt) ja teinekord näiteks Lennart on samal ajal mu süles olnud.
- Alguses kirjutasime seda vihikut tihedamini, umbes 3-4 korda nädalas, nüüd aga 2-4 korda kuus.
- Kahe lapsega on õhtuti kiire, aga vahepeal on siiski hea ka sellise asja jaoks aega leida.

Kas keegi on veel lapse jutte üles kirjutanud?

Pilte meie õunavihikust ja kirjutistest:
(Eleanora loal)[Translate]

Omenavihko on vihko, jonka päällä ovat omenat. Oikeasti se on tarinavihko, johon mä välillä kirjoittan Eleanoran kertomuksia. Aloitimme sellaisen projektin jo silloin kun Eleanora oli kolmevuotias, mutta puhui jo kunnon lauseita.

Miten kirjoittaa tarinavihkoa?

1. Iltatoimintojen jälkeen (iltapala, hampaiden harjaus, wc) lapsi istuu tai makoilee sänkyssä ja aikuinen kirjoittaa hänen lauseita ylös siitä päivästä (tai lähiajan tapahtumista).

2. Minä kysyin kysymyksen: "Mitä sä teit tänään? Mitä me tehtiin?" Jos lapsi sanoo, että ei muista, sitten on hyvä palauttaa mieleen vähän asioita, esimerkiksi, että silloin kun heräsit... Jne. Mutta älä missään nimessa sanoo lapselle kokonaisia lauseita.

3. Tarina kirjoitetaan isoilla kirjaimilla, mahdollisemman tarkasti, mitä lapsi on sanonut. Ei korjata pikkuvirheitä. Sitten on lapsella helpompi lukea tätä vihkoa itsenäisesti ja muistella asioita.

4. Jos lapsi ei osaa sanoa vielä "R"-kirjainta, sitten kirjoitetaan sanat silti oikein.

5. Kun lapsen jutut ovat kirjoitettu tai sivu alkaa olla jo täynnä kirjoitusta, sitten on hyvä aika lukea koko teksti lapselle iltajutuksi.

Onko kukaan vielä kirjoittanut ylös lapsen tarinoita?
6 comments:

 1. Nii lahe idee, teen kindlasti sama asja kui Kelli suurem on ja see mul meeles ikka püsib :D

  ReplyDelete
 2. Meie ka alustame varsti sellega!

  ReplyDelete
 3. Väga huvitav raamat ja kunagi on su tütrel väga tore seda ise lugeda. :)

  ReplyDelete
 4. Onpa ihana idea <3 t. Zilla osoitteesta www.aippazilla.blogspot.fi

  ReplyDelete