ARHIIV

12/08/2014

Kuidas ma soome keele selgeks sain?

Seitse aastat tagasi kui ma Soome kolisin, siis ma polnud kunagi varem soome keelt õppinud. Aga sellepärast ma eriti ei muretsenud ka. Või noh, ei osanud eriti muretseda. Kui ma olin umbes kolm kuud Soomes elanud, siis mõistsin ma peaaegu soome keelest kõike, ainuke jama oli selles, et ma ei osanud tagasi vastata. Ja teiseks ma ei julgenud ka, sest ma häbenesin seda, et oleksin midagi valesti öelnud.

Seega läksin ma Helsingisse Eiran aikuislukiosse (täiskasvanute gümnaasiumisse) katsetele, et soome keelt õppida. Seal koolis olin ma ainult kolm kuud. Sellepärast, et klassis olid enamik araablased, kes õppisid alles vasakult paremale kirjutamist ja Soome tähestikku. See oli mu jaoks liiga lihtne. Sain kogu aeg maksimum hinded ja lõpuks otsustasin, et see on minu jaoks mõttetu. Tulin ära. Keelt õppisin ma samal ajal rohkem telekast soomekeelset sarja "Salatut elämät" vaadates (minuarust see on nagu Eestis "Kodu keset linna).

Sügisel otsustasin endale normaalse töökoha leida. Kõikidest töökogemustest ma siin blogis rääkima ei hakka, kuid seda mainin küll, et imestan siiani, et kuidas mind kui umbkeelset, kooli pikapäevarühma tööle võeti. Samal ajal hakkasin ka 4H- ringi huvijuhiks (selleks läbisin kahepäevase lühikoolituse).

Niisiis üks hetk avastasin, et olin kord nädalas teisipäeviti, täiesti üksi, organiseerimas ja läbi viimas 7-9-aastastele tüdrukutele huviringi, kus me siis meisterdasime, kokkasime, võimlesime, laulsime ja tantsisime. Ma lihtsalt tahtsin hakkama saada ja saingi. Mäletan siiani, kuidas iga kord lapsed minu käest küsisid, et kust maalt ma olen pärit, et ma nii naljakalt räägin. Kas Norrast või Hollandist. Kui vastasin, et Eestist, siis igaüks sai jälle jutustada, kuna ta viimati perega Tallinnas kruiisil käis.

Lastega töödates saingi keele põhimõtteliselt selgeks. Pikapäevarühmas, kus olin, seal oli 7 erivajadustega last (kokku lapsi rühmas ~30) ja vist seetõttu öeldi mulle juba esimesel päeval, et minuvanuses töötajad ei ole üle kolme päeva hakkama saanud. Aga ennnäe imet. Ma sain. Ning tänu sellele töökogemusele sain ka hiljem emapalka Soomes ja pääsesin kooli õppima. Asjad loksusid justkui ise paika.

Kui Eleanora sai kaheseks, siis läksingi ma kooli (Seurakuntaopisto) lastenohjaajaks - kasvatajaks õppima. Esimesel koolinädalal kirjutasin enda esimese soomekeelse essee. Koolis läks hästi kuigi olin klassis ainuke välismaallane. Pärast 5 erinevat praktikat ja umbes 40 essee kirjutamist tundsin juba, et oskan.

Kodus oli mul soome keele harjutuste vihikuid ja paar õpikut, mida vahepeal sirvisin. Ning telekat vaadates hakkas see soome keel külge nagu nakkushaigus.

Nüüdseks olen Soomes juba rohkem kui seitse aastat elanud. Ma ei ütlegi, et oskan väga hästi soome keelt, aga siiski piisavalt. Kindlasti kodus olemisega ja ainult eestlastega suheldes on see kerge ununema.

Kuidas teised on soome keele selgeks saanud?No comments:

Post a Comment