ARHIIV

12/07/2014

Laste vannipildid - inimõiguste rikkumine?

Osad inimesed on seda meelt, et vannipiltide tegemine ja üleüldse paljad pildid beebidest ja lastest peaks olema seadusega keelatud. 

Ma arvan, et alasti pilte lastest ei tohiks internetis avaldada.

Miks keegi peaks üleni paljast lapsest pildi näiteks facebooki lisama?
See on ju intiimne. Ma ei lisaks endastki alasti pilte internetti.

Kuid osad inimesed näevad ka ainuüksi pildistamises ainult halba. Milleks on vaja üleüldse paljast last pildistada?
Põhjendus on see, et laps tunneb häbi ja piinlikkust terve hilisema elu, sest ema on temast väiksena vahest paljalt pilti teinud. Kus on loogika... Terve enesehinnanguga inimene ei peaks häbenema midagi sellist.

Sellest osast ma ei saa tegelikult ikka üldse aru. Miks inimene suurena peaks häbenema enda beebieas tehtuid armsaid paljaid pilte?
See on ju inimese keha, armsa väikese inimese olemasolu. Mis selles halba on... Pealegi võõrastele oma kodus olevat beebialbumit ometi ju ei näitaks.

Mina olen ka teinud lastest paljalt pilte, näiteks vannipilte. Konktreetselt ei pildistata ju kahejalavahet, vaid üldist vannis käiku. Kui vastsündinud beebi on haiglast koju toodud, siis esimese vanniskäigu pildid on minuarust lausa kohustuslikud.

Mina enda vannipilte ei häbene, olen pigem õnnelik, et minust üldse mõned sellised pildid on. Näitan seda ka teile, sest see pole täispikkuses tehtud ja ma olen piisavalt täiskasvanu otsustamaks oma piltide üle:Kas on üleüldse õige, et mina oma lastest vahest blogisse igapäevaseid pilte üles panen?

Olen sellel teemal oma peas päris kaua arutelu pidanud. Algselt see blogi oli rohkem mu sugulastele mõeldud, seega kui harva näeme, siis on tore laste pilte näiteks siin blogis vaadata.

Facebooki ma postitan harva oma lastest pilte ning siis lasen nendel piltidel justkui ajutiselt seal lehel "rippuda". Võtan hiljem pildi maha. Kuigi tean jah, et mis internetti korra üles paned, see on igavesti seal.

Igatahes blogi alustades ma lisasin väga ettevaatlikult lastest pilte. Nüüd olen selles osas kuidagi julgemaks muutunud.

Otsisin siin tükk aega juhendit, et kuidas bloggeris üksikud postitused parooli alla panna, kuid ma pole jõudnud rahus süveneda sellesse, seega ei saanud ma seda asja selgeks. Teksti osa sain aru, kuid pilte see ei kopeeri... Ah igavene mässamine.

Võibolla teen ekpromt liigutuse blogis ja kustutan kõik oma laste pildid ära. Sellised pildid, kus lapse nägu on täiesti näha.

Olen lugenud mitmeid artikleid selle kohta, et miks lapse pildid on internetis ja miks ei tohiks olla. Ning ma olengi vist lõppkokkuvõttes seda meelt, et laste piltidel on koht ainult koduseinte vahel fotoalbumis. Mida rohkem ma sellel teemal loen, seda rohkem ma olen selle väitega päri.

Ma ei taha ju laste privaatsust kogunisti ära võtta. Piisab sellest kui nende tegemistest räägin või kirjutan. See, et tahan kogu maailmale näidata kui armsad nad on - see pole piisav põhjus nende kogu elu piltidena avalikustamiseks internetis.

Kas see on liiga radikaalne mõte?

2 comments:

  1. Uus blogi jälgija siin! Mulle meeldib lugeda su kirjutusi sellest, kuidas Soomes elad ja mida sa erinevatest asjadest arvad. Igapäevaelu kirjeldused meeldivad mulle. :) Ma olen ise soomlanna, elanud Tartus õppides & töötades 1997 ja 2000. Püüan oma eesti keele oskusi veel alles hoida... aga see on raske, kuna võimalusi eesti keelt rääkida on vähe. Sügisel lähen Tuglase seltsi eesti keele kursusele. Aitäh huvitava blogi eest!

    ReplyDelete
  2. Väga tore kui sulle meeldib siinseid postitusi lugeda :)

    ReplyDelete