ARHIIV

19/07/2014

Kilpnäärme alatalitlus

NB:
Ma pole arst.
Allolev tekst on minu kogemus, teadmine loetu põhjal, minu arvamus ning eneseanalüüs.

Teise raseduse ajal hakkasid mind vaevama mitmed sümptomid, mida arst tahtis hirmsalt raseduse kaela ajada. Ent mina tundsin, et midagi on viltu.

- Nimelt juustest tuli suur tutt keset pead ära, järele jäi 2-3-cm-suurune tühi laik. (Nüüdseks on juba tagasi kasvanud ~ 8 cm.)

- Väsimus oli nii suur, et isegi kui 12 tundi järjest magasin, siis tahtsin veel magada ja nii ma magasingi päris mitu nädalavahetust maha kuigi puhanuks ei saanud. Magasin ka õhtuti 1-3 tundi enne ööund.

- Imelik oli veel see, et mu keha temperatuur oli mitu nädalat 37,3 kraadi, kuid haige ma polnud. Ainult väga külm oli kogu aeg.

- Silmad vesistasid ka väiksema tuule käes.

- Madal vererõhk 60-70/ 75-95

Õnneks olin niivõrd nõudlik, et pärast uurimist ja lugemist julgesin ma endale vereproovi saadetist nõuda. Ega siin midagi ei tehta kui enda eest seista ei oska. Niisiis, saingi tulemused, mis polnud väga hullud, kuid siiski. Esimene arst arvas, et proovime siis natuke rohtu, kuid paari nädala pärast helistati mulle Hispaania reisi ajal hädakõne, et minu raseduseaegset kilpnäärme alatalitlust peab palju täpsemini ravima ja et ma ruttu suuremat kogust ravimit (türoksiini) sööma hakkaksin.

Kusjuures kilpnäärme vereproovide näidud ei pruugi olla palju nihkes ja normidest väljas enne kui inimene end halvasti tundma hakkab. (Nagu aru olen saanud, siis eri riikides on erinevad näitude normid)

Käisin rasedana muidku laboratooriumis vahelduva eduga vereproove kontrolliks tegemas. Ravim mõjus, näidud läksid paremaks, enesetunne samuti.Võtsin enda tabletid lõpuni ja juba veebruaris said need otsa. Minu laiskuse tõttu jäi see edasine osa unarusse, sest pidin pärast sünnitust uuesti vereproovi andma, kuid siiani ma pole sinna veel jõudnud.

Niisiis, võtsin eelmine nädal asja kätte ja sain endale augustiks vereproovi aja. Sellist hirmsat väsimust ja juuste laikudena peast langemist pole enam olnud. Olen kuulnud, et see on haigus, mis kestab elu lõpuni, kuid mina tunnen, et mul justnimelt rasedusehormoonid ajasid asja täiesti pea peale. (Sest kui näidud on täiesti paigast ära, siis ei pidavatki rasedaks jääma.)

Mõned sümptomid, mille järgi kahtlustan, et mul oli olnud pikemat aega kilpnäärme alatalitlus:

- väsimus
- meeleolu langus
- treeningul ei higistanud üldse
- kuiv ihu
- kuivad juuksed
- seedehäired
- rauapuudus, madal hemoglobiin
- kahvatu nägu
- aeglane pulss (56 lööki minutis)
- depressioon

Kilpnäärme haigused on salakavalad ja rasked diagnoosida, sest ka stress võib inimese kehale sarnaselt mõjuda. Kuid mina usun, et nii või teisiti kogu keha toiming ja hormoonide töö mõjutavad terviklikult inimest.

Mõned huvitavad asjad veel, mida võin kilpnäärme "süüks" arvestada:

- Vaikuse ja rahu otsimine. Ma ei talu enam rahvarohkeid kohti. 
- Tahan olla tihti täiesti üksi
- Kael, turi, seljalihased on kogu aeg valusad
- Vahelduva eduga ilmselge mäluprobleem (Või vahepealsest stressist?)
- Solvav, äkiline, kriitiline, otsekohene jutt (Hoopis mu iseloom?)
- Vahepeal depressiivne käitumine

Loe veel internetist:Ja soome keeles:Kellel veel kogemusi?

EDIT:
Lugesin postituse uuesti läbi ja tekstist kajastub ainult see kui masendunud ja väsinud inimene ma olen. Tegelikult olen ma ka õnnelik, positiivne, suhtlejatüüpi, seltsiv, ettevõtlik inimene. Ei lase end heidutada.
Tõin lihtsalt välja must-valgelt erinevad pooled, mida haiguse nimekirja lisaksin hea meelega...


3 comments:

 1. Avastasin, et kirjutasin THS* , mis peaks olema tegelikult hoopis TSH. :) nendele, kes viga märkasid...

  ReplyDelete
 2. Tere. Kas te teate seda normaalsete näitude vahemikku eestis? Endal oli 5,1 aga arst ütles, et see on natuke üle normi. Enesetunne oli nii jube, et veetsin enamus päevad voodis ja kõndida ei jaksanud, isutus, oksendamihe, surinad jalas. Kas nii natuke üle normi võib nii halvaks teha enesetunde?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Soomes on nüüd TSH norm vahemik ...- 3,6 ja minu teada on Eestis ...- 4. Tean omast käest, et väikegi number kilpnäärme näitudes mängib suurt rolli enesetundes. Seega "natuke üle normi" on juba nihu, sest terve inimese tsh on 1-2. Arstidel pole vist piisavalt ressursse, et tegeleda piisavalt iga patsiendiga, seega on lihtne kui normide vahemik on maksimaalselt lai. Seda arvan isiklikult mina. Paljud eraarstid kirjutaksid kohe ravimi välja kui tsh on 5,1. Mul endal oli megasuur väsimus juba siis kui tsh oli 3,63. Igas riigis on natuke oma süsteem, aga usun, et kui enesetunne on nii halb, siis ei maksa jonni jätta ja vahetada arsti või lihtsalt olla julge ja nõuda endale "katseajaks" ravi. Tean (olen Soomes kuulnud) et osad arstid määravad üheks kuuks ravi ja siis vaatavad, kas patsiendi enesetunne ja näidud on paranenud ja kui nii on, siis oligi viga kilpnäärmes. Alati ei pruugi viga olla tsh näidus, vaid hoopis t4 või t3.

   Delete