ARHIIV

12/05/2014

Ajast, mil kolisin Soome...

Seitse aastat tagasi:

Mäletan, et pääsesin nagu tikutopsist välja. Mul oli esimest korda elus selline tunne, et näen kaugemale kui ainult enda nina ette. Eriti huvitav oli näha Helsingis nii palju värvilisi inimesi. Nii, et keegi ei jõllitanud neid. Eestis olid ju peaaegu kõik valged inimesed.
Ja need stiilid... Üks imelikum ja omapärasem kui teine. Mida erinevam riietus ja soeng, seda lahedam on inimene. Julge olla mina ise.

Mäletan, et olin kiige peal, maja ees. Mu juurde tuli minust noorem ,
~16-aastane naabritüdruk, kes mu silme ees keeras endale mingisuguse suitsu kokku ja pakkus mulle ka. Mis mõttes? Avalikus kohas ja midagi sellist julgeb alaealine teha, mu ema näeks ju aknast mind?
Eriti imelik oli see, et kui ma keeldusin, siis läks ta tagasi grillima ja tõmbas seda suitsu siis oma ema silme all edasi...
Minuarust oli see nii väär. Ma poleks elusees midagi sellist julgenud teha. 

Mäletan, et poodi minnes ei pidanudki panema teksaseid ega muid inimlike riideid selga. Täiesti suvalised kodukad-püksid-retuusid kõlbasid ka. Kõik käivad nii korra poes kui vaja. Ei ole vaja meiki ega üldse sättida. Ja keegi ei vaata sind imelikult. 

Mäletan neid armsaid oravaid. Ja jänesed. Ja rebast. Ma pole siiani vist ühtegi kodutut koera ega kassi näinud ekslemas majade vahel.

Ja  pühad... Maailm seisab. Kõik poed on kinni. Sel ajal olid veel pühapäeviti alati poed kinni.


***
Praeguseks on need asjad juba minu jaoks täiesti tavalised. Tol ajal muidugi imestasin. 

Päris palju on nende aastatega mu elu edasi läinud. 3 comments:

 1. Oi, olisin Eestissä ihan nähtävyys. Välillä olenkin, kun raahaan itseni mutaisilla kumisaappailla ja verkkareilla (puhumattakaan mahdollisesti likaisella paidalla) kauppaan. Lapsenikin pitävät meteliä kaupassa. :D Saan sellaisia oikein vihaisia, nenänvartta pitkin kulkevia katseita. Ja ihan pelkästään maalla. ;)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Mina ka juba kodustunud, käin ka lähipoes ikka nii suvalt, et vahest peegelgi ei kannata mind... :D

   Delete
 2. Ja siis Eestis juuri käy noin. :D

  ReplyDelete