ARHIIV

26/01/2014

Mida mängida lapsega?

Vahest on lugu selline, et laps on lihtsalt enda mänguasjadest tüdinenud ja tahab mängu kaasata ka ema/ isa. Täiskasvanuna ei jaksa ma alati neid kodu-ja poemänge tundide viisi kaasa mängida, niiet kirjutan siia mõned enda tehtud verisoonid mängudest, mida ma olen mänginud.

1. Küsimuste mäng

Kirjutasin paberile (printisin arvutist) trükitähtedega erinevaid küsimusi, millele on lapsel huvitav vastata. (Näiteks: Mida sulle meeldib suvel teha?) Väldin "kas"- küsimusi, et laps saaks pikemalt vastata kui ainult "jah" või "ei". 
Kuna laps oskab lugeda, siis saab ta ka samal ajal enda lugemisoskust harjutada.
Et veelgi rohkem põnevust tekitada, siis panin need küsimused korvikesse, kust tuleb üks haaval endale neid küsimusi "loosida". 
Laps sattus lausa hasarti ja tahtis kohe mitu tiiru seda mängu mängida.
Olen ka reisides taolisi küsimusi ümbrikus kaasa võtnud ja tänu sellele möödub Tallinn-Tartu autosõit ka kiiremini ja lõbusamalt. 
Ja mis kõige lahedam, tänu küsimuste vastustele õpid jällegi oma lapse kohta midagi uut. 2. Aardejaht kodus

See mäng vajab küll natuke suuremat ettevalmistamist. Olen peitnud kodus 10 punkti väikeste paberilipikutega. Igal paberil on kirjutatud trükitähtedega, vihje selle kohta, kus on järgmine punkt. 
Kümnendas punktis on mingi aare, puuvili, kleeps, tempel, pilt, värvipilt, komm, kaart...
Väga põnev mäng.
(Kui ütled lapsele juba õhtul, et teed talle aardeotsingu hommikuks, sel juhul kui laps jääb nüüd kenasti ise magama omas voodis, siis motiveerituna ta vast ei tule enam vett küsima, vetsu ega niisama hõikuma sind. Ning lisaks sellele annad talle hommikul esimese vihje paberil kätte ja saad oma voodis veel ~ 10 minutit kauem pikutada.)3. Näod

Olen lõiganud paberile erinevaid smile, kordamööda küsime või ütleme lihtsalt iga kaardi kohta, et millal meie oleme näiteks rõõmsad, kurvad, pahased jne. Kuna igat pilti on vähemalt kaks, siis oleme ka mälumängu/ memoryt nendega mänginud. 
See mäng aitab lapsel tunnetest aru saada ning mul on võimalus seletada lapsele paremini, et miks emme on vahest pahane olnud ja millal emme on olnud eriti uhke tema üle.4. Esinemine

Lepime kokku, kus meil on lava (näiteks vaip või põrandaplats teatud kohas) meil on see suures toas. Panen ipadist laule ja siis kordamööda tantsime. Vahel ka koos. Mina esinen siis tavaliselt beebi süles ja suurem laps naudib oma esinemist üksi, tantsides ja lauldes. Jah, ma näen päris naljakas välja vahepeal.
Mängu juures on tähtis, et esinejat jälgitakse ja lõpus talle plaksutatakse. 
Mõne aja pärast kui mul on vaja näiteks beebit sööta vms, siis E saab ka minu esinemisvoorud endale ja lõpuks tekib tihti selline hetk, et suurem laps muudkui tantsib ja mina vaatan ja plaksutan kui õige aeg. Ehk siis saan istuda ja puhata ja samal ajal laps tunneb, et saab ka minult tähelepanu. 


1 comment:

  1. Uskumatult hea idee ja väga head head mängud!!!!!!!!!! Super! Esinemine pakub huvi tüdrukutele, aga aardejaht, see on poistele üli atraktiivne, tegelikult ka tüdrukutele. Kui sinna juurde ka väiksed vaheauhinnad leitakse, on põnevust veelgi enam. Olete väga leidlikud ja sellist pühendumist ei kohta just väga tihti. Edu! :)

    ReplyDelete